واردات روی قیمت خودرو تاثیر خواهد داشت؟

به گزارش وانانیوز، 

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: اما این افزایش قیمت خودرو و رونق در رابطه با بازار خودروهای داخلی است. بازار خودروهای خارجی به دلیل جدی شدن بحث واردات خودرو به کشور، در رکود قرار گرفته و خرید و فروشی در این بازار صورت نمی‌گیرد.

مابین هیاهوی نوسانات موجود در بازار خودرو، این مساله مطرح می‌شود که بازار و قیمت‌ها در هفته‌های آینده به چه سمت و سویی می‌روند؟

بازار در انتظار واردات

محمدرضا حامدی، کارشناس صنعت خودرو، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: طی دو هفته اخیر بازار خودرو با افزایش قیمت همراه شد. اما آن رکودی که از ابتدای سال بر بازار حاکم بود، از بین رفت و سطح معاملات هم‌گام با افزایش قیمت بالا رفته است. به نظر می‌رسد این روند در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد.

اسد کرمی، نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر در بازار خودرو متقاضی زیاد است و هرچقدر که قیمت‌ها افزایش پیدا کند، این میزان از تقاضا کاهش نخواهد یافت.

وی ادامه داد: در حال حاضر هیچ عاملی بر کاهش قیمت‌ها تاثیر نگذاشته است. قیمت‌ خودروها در بازار نیز نسبت به یک هفته گذشته حداقل 10 میلیون تومان افزایش یافت.

در این میان، باید به این نکته توجه کرد که رکود هشت‌ماهه با این افزایش قیمت‌ها از بازار خداحافظی کرد و هم‌اکنون سطح معاملات خودرویی نسبت به ماه‌های گذشته بالاتر رفته است.

همچنین، بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو، به تجارت‌نیوز گفت: پیش‌بینی می‌شود که تا پایان آذر قیمت دلار روند کنونی خود را که رو به صعود است، حفظ کند. اگر در این شرایط، یک میلیون خودرو هم وارد کشور شود، باز هم در تمام خودروها شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.

این کارشناس توضیح داد: با توجه به عوامل ذکرشده، چشم‌انداز بازار خودرو کشور تا پایان سال افزایشی است. به نظر می‌رسد قیمت خودرو تا پایان سال 30 درصد افزایش داشته باشد.

او افزود: از طرفی دیگر، اگر وعده واردات خودرو عملی شود و خودروهای خارجی به بازار ایران بیایند، بحث تورم جهانی در ایران نیز مطرح می‌شود و تاثیری در قیمت تمام‌شده خودروهای وارداتی خواهد گذاشت و آن‌ها را باید با قیمت بالاتری خریداری کرد.

او افزود: در این میان، خودروهایی که تولید آن‌ها متوقف شده بود، با افزایش قیمت بیشتری مواجه شده‌اند. همچنین، خودروهایی که قیمت پایین‌تری داشتند، این روزها با افزایش قیمت زیادی همراه شدند. چراکه تقاضا برای خرید این خودروها در بازار بالا بود.

مرتضی مصطفوی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: به دلیل ناامیدی بازار از مذاکرات برجام، محدودیت عرضه و تولید خودرو توسط خودروسازان، نبود نظارت هوشمند بر بازارهای آزاد و در آخر، نوسانات دلار بازار خودرو روند افزایش قیمتی را طی می‌کند.

او افزود: ورود خودروهای وارداتی به کشور ممکن است بر قیمت خودروهای مونتاژی چینی یا خودروهای سگمنت متوسطی که در دوره قبل به کشور وارد شده بودند به‌صورت کوتاه‌مدت تاثیر بگذارد. اما در بلندمدت همه خودروها فارغ از واردات خودرو با افزایش قیمت همراه می‌شوند.

قیمت خودروافزایش 30 درصدی قیمت خودرو

بازار خودرو هفته‌هاست که با افزایش قیمت همراه است. هم‌گام با سقف‌شکنی نرخ دلار، قیمت خودرو نیز افزایش یافت. اما این افزایش با به ثبات رسیدن دلار متوقف نشد و با نگاهی به سایت‌های آگهی‌ خرید و فروش خودرو می‌توان متوجه افزایش قیمت خودروها در بازار شد.

نایب‌رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران تهران توضیح داد: به نظر می‌رسد روند افزایش قیمت‌ها ادامه داشته باشد. چراکه مردم در شرایط فعلی بدون توجه به کیفیت و مدل خودرو، آن را صرفا برای سرمایه‌گذاری و کسب سود خریداری می‌کنند. تا زمانی که خرید و فروش به این دلیل صورت بگیرد، افزایش قیمت نیز ادامه دارد.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65947711/%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%B1%D9%88%DB%8C-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AA%D8%A7%D8%AB%DB%8C%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%A7%D9%87%D8%AF-%D8%AF%D8%A7%D8%B4%D8%AA%D8%9F

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری