شاه کلید کاهش آلودگی هوای تهران حمل و نقل عمومی مناسب است/ از رده خارج کردن خودروهای فرسوده به خاطرات پیوست

این عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: از رده خارج کردن خودروهای فرسوده یکی دیگر از موضوعات مهم در کاهش آلودگی هواست که اکنون به خاطرات پیوسته و اتفاق نمیافتد. مشکل دیگری که باعث به وجود آمدن این حجم از آلودگی هوا شده تردد بی‌حساب و کتاب موتور سیکلت‌های فاقد معاینه فنی است. ساماندهی ترددهای شخصی و استفاده از سیستم‌های هوشمند و دولت الکترونیک نیز از راهکارهای کاهش آلودگی هواست که در همه جای دنیا استفاده می‌شود. وقتی حمل و نقل عمومی مناسب نداریم، خودروی فرسوده از رده خارج نمی‌شود، بر آلودگی موتور سیکلت‌ها نظارتی وجود ندارد و محیط زیست فقط آلودگی خودرو را در مرحله تولید چک می‌کند، همین می‌شود و نباید انتظار داشت وضعیت آلودگی هوای تهران از این بهتر باشد.


رشیدی با اشاره به نقش سازمان محیط زیست در کاهش آلودگی هوای تهران گفت: درست است که مجری دولت الکترونیک؛ وزارت ارتباطات، کیفیت سوخت؛ وزارت نیرو، حمل و نقل عمومی؛ شهرداری است اما سازمان محیط زیست باید نظارت اساسی داشته باشد.

او بیان کرد: کشورهایی در دنیا وجود دارد که وضعیت آلودگی آنها بسیار بدتر از ماست این درحالیست که ما تجارب بسیار خوبی در زمینه کاهش آلودگی هوا داشتیم پس می‌توانیم با اقدامات و راهکارهای کنترلی هوای تهران را به شرایط استاندار برسانیم اما اگر کاری نکنیم و فقط جسله بگذاریم نباید انتظار بهبود وضعیت را داشته باشیم.

یوسف رشیدی، متخصص آلودگی هوا در گفتگو با خبرنگار منیبان با اشاره به موضوع آلودگی هوای تهران گفت: مهمترین موضوع در آلودگی هوا حمل و نقل عمومی مناسب است که متاسفانه در کشور ما به جز قسمت‌هایی که برای انبوه مسافران خطوط مترو وجود دارد، حمل و نقل عمومی به معنای واقعی نیست درحالی که اگر 80 درصد مردم جابجایی خود را با حمل و نقل عمومی انجام دهند وضعیت آلودگی هوا به مراتب بهتر می‌شود اما می‌بینیم اکثر مردم با خودروی شخصی تردد می‌کنند.

این متخصص آلودگی هوا درخصوص وضعیت کیفیت هوای تهران گفت: آلودگی هوا متاثر از تولید آلودگی و شرایط هواشناسی است. هواشناسی که بستگی به عوامل مختلفی دارد و خیلی قابل پیش بینی نیست اما تولید آلودگی دست خودمان است و می‌توانیم با کاهش آن کیفیت هوا را به سطح استاندارد برسانیم اما متاسفانه این موضوع هم رها شده و عزم جدی بر انجام آن نیست.منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65659819/%D8%B4%D8%A7%D9%87-%DA%A9%D9%84%DB%8C%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%DA%AF%DB%8C-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AD%D9%85%D9%84-%D9%88-%D9%86%D9%82%D9%84-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C

او با تاکید بر اینکه شاه کلید کاهش آلودگی هوا، حمل و نقل عمومی است، ادامه داد: اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین روشی که برای کاهش آلودگی هوا مطرح می‌شود حمل و نقل عمومی مناسب است حال اینکه چه کسی قصور کرده و وظیفه خود را انجام نداده مسئولان بهتر می‌دانند و دستگاه‌های نظارتی باید اعلام کنند چه کسانی کم کاری کردند.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری