۸ خودرو سواری و تجاری سایپا عرضه می‌شود

تیموری ادامه داد: برای اولین بار خودروی ساینا گازسوز در شرکت سایپاسیتروئن تولید و تا آذرماه سال جاری به مردم و شبکه تاکسی رانی عرضه خواهد شد. همچنین ساینای اتوماتیک محصول دیگری است که مراحل اولیه را گذرانده و تا پایان سال این خودرو نیز تولید و عرضه خواهد شد.

وی گفت: در پارک علم و فناوری دانشگاه کاشان بیش از ۶۰ شرکت دانش بنیان مستقر هستند. همچنین آزمایشگاه مرکزی دانشگاه جزو آزمایشگاه‌های برتر در سطح دانشگاه‌های کشور است. بهره گیری از استادان مجرب در مقاطع فوق لیسانس و دکتری هم از ظرفیت‌های دانشگاه کاشان است که می‌تواند فعالیت‌های دانش بنیان را در خدمت صنعت ارائه دهد.

در ادامه این مراسم تفاهم نامه همکاری، به منظور دستیابی به خودکفایی علمی و برقراری ارتباط مؤثر و فعال میان شرکت سایپا سیتروئن و دانشگاه کاشان امضا شد.

سیستم AGV و MGV خودران‌هایی هستند که به جای یدک کش‌ها و لیفتراک‌ها برای جابجایی قطعات در خطوط تولید استفاده می‌شوند و برای اولین بار در گروه خودروسازی سایپا این دستگاه‌ها طراحی و مورد بهره گیری قرار گرفته است.

تیموری گفت: در دانشگاه کاشان رشته‌های فنی، چون شیمی، الکترونیک، مکانیک و پلیمر وجود دارد و در این موضوعات کارهای ارزشمندی انجام شده که قابلیت بهره گیری از محصولات آن‌ها در صنعت خودرو وجود دارد.

رئیس دانشگاه کاشان با اشاره به امضای تفاهم نامه میان سایپاسیتروئن و دانشگاه کاشان گفت: امیدواریم با این تفاهم نامه تبادلات علمی، پژوهشی آموزشی، تحقیقاتی و نوآوری توسعه پیدا کند و دوره‌های آموزشی برای کارکنان سایپاسیتروئن برقرار شود.

در بازدید مدیرعامل سایپا از پارک علم و فناوری کاشان همچنین طرح سیستم خودران تأمین کننده قطعات مورد نیاز خطوط تولید با عنوان MGV و AGV توسط مدیرعامل سایپا افتتاح و راه اندازی شد.

مدیرعامل سایپا با بیان اینکه تاکنون در تأمین مدیران شرکت سایپاسیتروئن از نیروهای تهران بهره گیری می‌شده، گفت: در تفاهم نامه امضا شده امروز طرحی را دنبال خواهیم کرد با عنوان «مدیران آینده» که دانشگاه با انجام آموزش‌های لازم به نیروهای سایپاستیروئن در همه رده‌ها از کارشناسی تا مدیریتی بتواند مدیران آینده این شرکت را از افراد ساکن در شهر کاشان تأمین کند.

به گزارش بازار به نقل از سایپا، محمدعلی تیموری در حاشیه بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه کاشان افزود: در این باره خطوط تولید خودروهای اطلس و سهند آماده سازی شده که ۳۰ دستگاه از این خودروها تولید شده و در حال گذراندن آزمایش‌های نهایی است. ۶ دستگاه خودرو آریا نیز تولید شده که برای مرحله مونتاژ و گذراندن آزمایش‌ها آماده است.

مدیر عامل سایپا افزود: برهمین اساس دفترکاری جهت حضور دانشگاهیان در شرکت سایپاسیتروئن آماده و در اختیار دانشگاه قرار خواهد گرفت و قرارداد میان دو مجموعه منعقد می‌شود که با حضور مستمر، دانشی که در دانشگاه وجود دارد، به صنعت منتقل شود.

مدیرعامل سایپا پس از راه اندازی این طرح گفت: یکی از مسائل مهم در خطوط مونتاژ بحث تأمین قطعات در کنار خطوط تولید است که در گذشته با استفاده از لیفتراک انجام می‌شد و لیفتراک‌ها در خطوط تولید آلایندگی محیطی و صوتی ایجاد می‌کنند که برای کارکنان خطوط تولید مضراتی دارد. همچنین این سیستم حمل و نقل، قیمت تمام شده بالایی دارد، بر همین اساس متخصصان سایپا سیتروئن با توجه به دانش محور بودن، توانسته اند دو ربات طراحی کرده که حمل تمامی قطعات مورد نیاز توسط ربات و بدون دخالت انسان تامین می‌شود.

وی افزود: در صورتی که این محصولات استانداردهای مورد نیاز را کسب کنند با شرکت‌های تولید کننده، قرارداد منعقد خواهد شد تا در استفاده از این محصولات هم دانشگاه استفاده لازم را ببرد و هم صنعت در ارتقای کیفیت از آن بهره‌مند شود.

وی اضافه کرد: برای خودرو نیسان ۶ کاربری جدید طراحی و ایجاد شده و طول محل بار آن افزایش یافته و همه استانداردها را نیز گذرانده است. این خودرو قابلیت حمل بارهای سنگین و حجیم را دارد که این موضوع قیمت تمام شده حمل را کاهش می‌دهد.

تیموری افزود: با این طراحی به نیروی اپراتور نیازی نیست و علاوه بر این هزینه تأمین و نگهداری یدک کش‌ها که در گذشته بسیار بالا بوده با انجام داخلی سازی کامل این دستگاه، کاهش هزینه مناسبی داشته است.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65697370/%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%A7-%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

تیموری ادامه داد: این افراد علاوه بر آموزش‌های تخصصی کاری خود در حوزه‌های حسابداری، مدیریتی و مالی آموزش خواهند دید تا مدیران آینده شرکت سایپاسیتروئن از نیروهای بومی اهل کاشان انتخاب شوند چراکه این موضوع علاوه بر ایجاد عرق و تعصب کاری به دلیل حضور افراد در شهر، در صورت وجود ایرادات احتمالی، زودتر مشخص و برطرف خواهد شد و این طرح کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت برای شرکت سایپاسیتروئن است.

آقای عباس کتابی افزود: امیدوارم امضای این تفاهم نامه نقطه شروعی باشد برای انجام تعاملات بیشتر و استفاده از ظرفیت‌های دو مجموعه تا بتوان از توانمندی متقابل بهره گیری شود چراکه در این صورت توانمندی دانشگاه مشخص خواهد شد و این ظرفیت در خدمت سایپاسیتروئن قرار خواهد گرفت تا محصولات با کیفیت بهتری تولید شود.

وی همچنین گفت: مرکز تحقیق و توسعه سایپاسیتروئن باید تبدیل به دانشگاه شود و برای اینکار شرایطی را ایجاد می‌کنیم که استادان، دانشجویان و نخبگان شهر کاشان بتوانند در سایپاسیتروئن حضور داشته باشند.

مدیرعامل سایپا گفت: در سایت سایپاسیتروئن، بستر برای تولید محصول اقتصادی آماده است و همه طراحی‌ها انجام شده و در مرحله ساخت قالب‌ها قرار داریم. علاوه بر این در سال جاری دو محصول به سبد محصولات سایپاسیتروئن اضافه خواهد شد.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری