کاهش 10 میلیونی قیمت خودرو با این روش

به گزارش 9 صبح؛ به نقل از تجارت‌نیوز، مدت‌هاست که مردم برای خرید خودروی صفر تنها دو راهکار دارند، یا برنده شدن در قرعه‌کشی‌های ایران خودر و سایپا یا خریدن خودروی صفر از افراد برنده شده با دو برابر قیمت!

افت ۱۰ میلیونی قیمت با حذف قرعه‌کشی

به همین دلیل به نظر می‌رسد که حذف فرایند قرعه‌کشی و امکان خرید راحت‌تر خودرو ، سبب کاهش قیمت آن می‌شود.

بر این اساس اگر بتوان گفت که حذف فرایند قرعه‌کشی، یکی از مهم‌ترین علت‌های کاهش چند میلیونی قیمت خودرو است، باید انتظار داشت که تا شهریور ماه قیمت تعداد دیگری از خودروها ارزانتر شود.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64618075/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%B1%D9%88%D8%B4

نکته مهمی که در این باره وجود دارد این است که پیش از این وزیر صمت وعده داده بود که فرایند قرعه‌کشی درباره همه خودروها حذف می‌شود.

فردای اقتصاد در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت: کوییک که تاکنون طی دو مرحله بدون قرعه‌کشی عرضه شده بیشترین افت قیمت را با کاهش حدودا ۱۰ میلیون تومانی (۴.۳ درصد) تجربه کرده است. قیمت شاهین سایپا هم از دو به دو دلیل ارزانتر شده است، یکی خروج از فرآیند قرعه‌کشی و دوم به دلیل عرضه احتمالی در بورس کالا.

اما حالا مدتی است که سایپا خودروهای کوییک، ساینا، شاهین و وانت پراید را بدون قرعه‌کشی می‌فروشد و صرف ثبت‌نام در سایت این کارخانه کافی است. نتیجه حذف قرعه‌کشی درباره این خودروها جالب است، قیمت همه آنها در بازار آزاد ارزان‌تر شده است.

این مساله هم به دلالی در بازار دامن می‌زند و هم به افزایش بیشتر قیمت خودرو.

به عبارتی، حذف قرعه‌کشی، باعث کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد شده‌است. چراکه هر کدام از متقاضیان خرید این چند خودرو، بدون طی کردن مراحل قبلی می‌توانند صاحب خودرویی با قیمت کارخانه شوند. قیمتی که با بازار آزاد هم چندان تفاوتی ندارد.

امید قالیباف، سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم این وعده را تکرار کرده و گفته با افزایش تولید خودرو، تا پایان شهریور ماه تعداد دیگری از خودروها از فرایند قرعه‌کشی حذف می‌شود و تا پایان سال هم می‌توان گفت تمام خودروها قابلیت واگذاری بدون قرعه‌کشی را خواهند داشت.

پیش از این هم بارها به روند قرعه‌کشی خودرو انتقادات زیادی وارد شده بود. مهم‌ترین انتقاد این بود که با این روش، خودرو به مصرف‌کننده واقعی نمی‌رسد و اکثرا دلالان با روش‌های مختلف در فرایند قرعه‌کشی ثبت‌نام می‌کنند و برنده می‌شوند و خودروی خود را با اختلاف بسیار زیاد با قیمت کارخانه، در بازار آزاد می‌فروشند.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری