چرا خودرو‌های صفر در بازار نیست؟

این کارشناس صنعت خودرو با تأکید بر اینکه بازار‌ها در رکود مطلق هستند، گفت: میزان افزایش و عدم عرضه از سوی خودروسازان شاید بازار را برهم بریزد، اما منجر به گرانی وحشتناک نمی‌شود.

وی تصریح داشت: بادستورالعمل وزارت صمت، ثبت سفارش و واردات خودرو حدود ۶ ماه زمان می‌برد و اگر شرکتی همین امروز اقدام به ثبت سفارش کند تا ۶ ماه آینده باید منتظر واردات خودرو باشد.

 

در این رابطه فربد زاوه تحلیلگر بازار خودرو در گفتگو با اقتصاد ۲۴ می‌گوید: همواره کاهش خرید و فروش خودرو‌های صفر در بازار نشان ازعدم عرضه مناسب، اعتراض و یا نبود خریدار دارد.

وی ادامه داد: طی روز‌های اخیر با توجه به مسائل اجتماعی – سیاسی، فروشندگان خودرو‌های صفر ترجیح می‌دهند تا تعیین تکلیف، فروش خودرو‌های صفر خود را به تعویق بیندازند.

به گفته زاوه؛ گسترش فقر اقتصادی در بین عموم مردم باعث شده تا برای حفظ سرمایه‌های خود از فروش خودرو‌های سال ۱۴۰۱ به دلیل ارزش افزوده بالاتر از سال‌های قبل خودداری کنند.

این تحللیگر بازار خودرو با اشاره به وضعیت برهم ریخته و نامتعادل در بحث واردات خودرو گفت: تصمیم اخیر دولت در راستای نحوه واردات خودرو از سوی سرمایه گذار و شرکت‌های وارد کننده عامل دیگری برای برهم ریخته شدن وضعیت عرضه و قیمت در بازار شده است.

وی تصریح داشت: تصمیمات و دخالت دولت در خصوص قیمت گذاری و چگونگی عرضه و نحوه واردات خودرو و از همه مهمتر سیاست‌های داخلی و خارجی موضوعاتی است که باکاهش اعتماد سازی، تولید و بازار خودرو را بحرانی کرده است.

 منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65237478/%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B5%D9%81%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F

زاوه با اشاره به ادامه سیاست‌های دولت گفت: تا اسفند سال جاری قطعاً بازار خودرو در رکود است و اگر افکار عمومی پاسخ درستی از وضعیت اقتصادی و سیاست داخلی و خارجی نگرفته باشند، سرمایه‌های خود را از بازار‌ها خارج و رکود وحشتناکی در اقتصاد کشور حاکم می‌شود.

این تحلیلگر بازار خودرو تأکید داشت: با عدم تأمین مواد اولیه و فروش به موقع محصولات، بازار با کمبود مجدد خودرو روبرو خواهد شد که همین مسئله گرانی خودرو را تشدید خواهد کرد.

به گفته زاوه؛ با توجه به اتفاقات گذشته و عدم ترخیص خودرو‌های وارداتی از گمرک، به نظر نمی‌رسد شرکت‌ها و سرمایه گذاران ریسک واردات خودرو را باز هم بپذیرند!

به گزارش منیبان، شاید طی سال‌های گذشته پویش نه به خودروی ایرانی که با نام‌های خرید خودروی صفر ممنوع یا تحریم خودروی داخلی شناخته شده بود، اما امروز عدم فروش خودرو‌های صفر در بازار تنها به دلیل گسترش فقر اقتصادی عمومی در جامعه است!

این کارشناس صنعت خودرو گفت: هنوز سرنوشت بخش مهم و نهایی برجام در ابهام است، از سوی دیگر طی چند روز اخیر با توجه به تجمعات و اعتراضات اجتماعی، فروشندگان خودرو سعی بر حفظ منابع مالی خود دارند و از فروش خودرو‌های صفر به ویژه در بخش خودرو‌های پُر تیراژ خودداری می‌کنند.


زاوه گفت: وقتی دولت‌ها به تبعات تصمیمات خود فکر نمی‌کنند، ایجاد چنین شرایطی در بازار‌های مختلف دور از انتظار نیست.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری