مصرف سوخت خودرو باید سالی 5 درصد کاهش یابد

خلخالی با تأکید بر اینکه در موضوع مهم آلایندگی باید به سمت کاهش حرکت کنیم، اظهار کرد: در کاهش مصرف سوخت باید فکر جدی کنیم و سالانه 5 درصد باید کاهش داشته باشیم تا میزان تولید CO کاهش یابد.

معاون دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت به آمار وضعیت کیفیت خودروها اشاره کرد و گفت: امروز پدیده گرم شدن زمین چالش جدی بوده که تولید CO در آن اثرگذار است و صنعت خودرو و حمل ونقل به طور قابل توجه در این موضوع اثر دارد و باید توجه داشت در اروپا تولید CO در حدود 95 گرم بر کیلومتر بوده و به سمت 50 گرم کاهش حرکت می‌کند در حالی که در کشور ما این عدد متوسط 185 گرم است که فاصله قابل توجهی داریم.

به گزارش گروه اقتصادی یکتا ، ابوالفضل خلخالی معاون دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت در نشست تبیین فرصت‌های اقتصادی عبور مستقیم تولید در صنعت خودرو با اشاره به اهمیت صنعت خودرو اظهار کرد: صنعت خودرو می‌تواند نقش بسزایی پایه‌های اقتصاد نوین داشته باشد و باید توجه داشت همیشه پیشرفت زمانی حاصل می‌شود که به نقطه موجود راضی نباشیم و به مراتب بالاتر بیندیشیم.

وی با بیان اینکه در این صنعت پلتفرم‌ها قدیمی هستند، گفت: در دو خودروساز بزرگ کشور تعدد پلتفرم و محصول داریم و باید یک پلتفرم با محصولات متنوع داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اطلس ظرفیت‌های تولیدی استخراج شده و اطلاعات خوبی داریم، ابراز کرد: با ظرفیت‌های موجود امکان تولید 2 و نیم میلیون دستگاه خودرو را داریم و به 3 میلیون دستگاه نیز می‌توانیم دست یابیم.

معاون دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت وجود تامین کنندگان متعدد برای یک قطعه و عدم وجود کیفیت یکسان را چالش جدی دانست و عنوان کرد: داخلی سازی قطعات خودرویی با مشکلی اساسی روبه‌رو هستیم و باید به این سمت حرکت کنیم.

خلخالی به سرانه تولید خودرو به ازای نیروی انسانی در دنیا اشاره کرد و ادامه داد: این جایگاه در کشور بهبود یافته ولی از نظر بهره‌بری نیازمند اصلاح و بهبود نسبت سرانه تولید سالانه به نیروی کار هستیم.

وی یادآور شد: باید یک نهضت و حرکت جدید به سمت توسعه محصولات جدید باشد تا سلایق بازار داخلی را پوشش و بازار منطقه‌ای را به خودش اختصاص بدهد.

پایان پیام/


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn66041635/%D9%85%D8%B5%D8%B1%D9%81-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%DB%8C%D8%A7%D8%A8%D8%AF

خلخالی به ارزش افزوده محصول که از آن مغفول هستیم اشاره کرد و افزود: توسعه محصولات جدید واقعا می‌تواند ارزش افزوده واقعی داشته و حیات اقتصادی صنعت ما را به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه در موضوع مواد اولیه در صنعت برنامه‌هایی داریم، اضافه کرد: مثلا در حوزه فولاد باید با استحکام بالا داشته باشیم ودر صنایع الکترونیک سرمایه گذاری شود همچنین در بحث ایمنی هم به دلیل مواد اولیه، طراحی و وزن بالای محصولات با چالش مواجه هستیم.

مصرف سوخت خودرو باید سالی 5 درصد کاهش یابد

معاون دفتر صنایع خودرویی وزارت صمت اضافه کرد: ما به دانش پلتفرم دست پیدا نکردیم و محصولات ما برگرفته از تولیدات دیگر است و باید به پلتفرم کاملا بومی دست یابیم.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری