ماشین پلاک نخرید

پلاک های دست نویس غیرقانونی است

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ غیرقانونی بودن خرید و فروش خودروهای پلاک را تایید کرد. سرهنگ فیروز کشیر با اشاره به وضعیت پلاک خودروها گفت: پلاک قطعه ای فلزی با ابعاد مختلف است که اعداد و حروف مختلف روی آن نوشته شده و در واقع هویت خودروها است.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به تاریخچه استفاده از پلاک ها ادامه داد: استفاده از پلاک ها به سال 1377 برمی گردد که برای اولین بار بر روی خودروها و از سال 95 بر روی خودروها نصب شد.

وی به رنگ پلاک های ملی اشاره کرد و افزود: پلاک های سبز رنگ متعلق به نیروی انتظامی و سپاه پاسداران است. پلاک های قرمز نیز متعلق به خودروهای دولتی است. پلاک های زرد متعلق به تاکسی ها، خودروهای جاده ای و ساختمانی است.

کشیر گفت: پلاک های آبی رنگ با حروف D متعلق به سفارت و دیپلمات ها است. پلاک سفید با حرف «گ» نیز متعلق به وسایل نقلیه حمل و نقل است. خودروهای آبی رنگ با حروف «ز» و «ف» متعلق به ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع است. خودروهای ارتش نیز دارای پلاک کرم رنگ هستند.

معاون فرهنگ ترافیک و امور اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: موتورسیکلت ها نیز دارای پلاک ملی هستند. رنگ سفید متعلق به افراد و قرمز، کرم و سبز متعلق به نیروهای نظامی و دولتی است.

وی افزود: پلاک های فلزی مشابه کارت ملی و شناسنامه خودرو است و هر خودرو باید پلاک مخصوص به خود را داشته باشد. همچنین رانندگی با خودروهای بدون پلاک غیرقانونی است.

این افسر پلیس ادامه داد: هر پلاک به یک نفر تعلق می گیرد; اگر شخصی خودروی خود را بفروشد، این پلاک به مدت شش ماه برای او امانت نگهداری می شود.

کشیر با اشاره به پلاک های غیرمجاز گفت: پلاک های خارجی و پلاک های قدیمی غیرقانونی است. تغییر پلاک یا پلاک دست نویس نیز غیرقانونی است و در صورت مشاهده با پلیس برخورد خواهد شد.

وی افزود: بر اساس ماده 19 قانون راهنمایی و رانندگی، تردد خودروهای بدون پلاک ممنوع است. تمامی خودروسازان و مونتاژکنندگان خودرو باید قبل از فروش این دستگاه ها را شماره گذاری کنند.

خودروهای پلاک شده خدمات زیادی دریافت نمی کنند

معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ گفت: استفاده از پلاک گذر موقت برای اتباع خارجی که قصد تردد از کشورمان را دارند و یا ایرانیانی که به صورت موقت در کشور هستند در نظر گرفته شده است. اخیراً این نقاشی ها برای مردم مشکل ایجاد کرده است. زیرا مردم بدون مشورت با وکلا و رعایت مراحل اداری و قانونی این خودروها را با پلاک خرید و فروش می کردند.

وی افزود: بر اساس تبصره 3 ماده 142 آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی، اگر شخص یا شرکتی بخواهد خودروی وارد کشور کند باید در گمرک ثبت نام کند و با مجوز در داخل کشور تردد کند. . این مجوزها معتبر هستند و پس از انقضا باید از کشور خارج شوند.

معاون اجتماعی و فرهنگی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ ادامه داد: شهروندان مراقب باشند این خودروهای پلاک موقت خدمات زیادی دریافت نکنند، مثلا کارت سوخت به آنها داده نشود و امکان حمل و نقل وجود نداشته باشد. آنها را بخرید و بفروشید. همچنین فقط افرادی می توانند رانندگی کنند که گواهینامه به نام خود داشته باشند.

کاشیر به مردم هشدار داد: اگرچه بازار خرید و فروش این خودروها داغ است اما در صورت مشاهده تخلف پلیس از این خودروها به عنوان خودروهای قاچاق برخورد و توقیف می شود.

ورود موقت خودروهای پلاک بین المللی به ایران

چند روز پیش مدیر روابط عمومی مرکز جهانگردی و خودرو و سخنگوی کمیته تسهیل تردد زمینی ایران با کشورهای همسایه صادرکننده پلاک بین المللی خودروها نیز اعلام کرد: لزوم دریافت و نصب «موقت» پلاک خودرو به عنوان یکی از عوامل تاخیر و سردرگمی مسافران و گردشگران در مرزهای ورودی کشورمان است. این مشکل سال ها نارضایتی گردشگران را در پی داشت اما خوشبختانه پس از پیگیری و هماهنگی با مسئولان و مدیران نهادهای ذیربط در کشور و با تایید معاون اجرایی رئیس جمهور و رئیس نهاد ریاست جمهوری، سازمان گردشگری و… مرکز خودروسازی با حل و فصل موضوع مجوز ورود خودروهای با پلاک بین المللی در فروردین 1403 توسط رئیس پلیس راهور وراجا به تمامی واحدهای مربوطه ابلاغ و اجرا شد.

امید شریفی گفت: پس از اجرای این طرح، از این پس بر اساس توافقات بین المللی و قانون الحاق ایران به کنوانسیون ترافیک جاده ای (وین 1968)، ورود موقت خودروهای مسافربری و توریستی خارجی دارای پلاک بین المللی مجاز خواهد بود. برای ایران و تردد در داخل مرزهای کشور هیچ مانعی وجود ندارد و خودروهایی که بدون پلاک بین المللی قصد ورود به کشور را دارند تنها ملزم به نصب پلاک موقت در محل در تمامی مبادی ورودی خواهند بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: سفر زمینی با وسایل نقلیه شخصی یکی از عناصر و انگیزه های مورد علاقه گردشگران در جهان است. این نوع سفر در سال های اخیر طرفداران بیشتری در سراسر جهان پیدا کرده است. بنابراین تسهیل تردد بین المللی مسافران و گردشگران خارجی می تواند به رشد گردشگری داخلی و افزایش سهم آن در شاخص های اشتغال و اقتصادی به ویژه تولید ناخالص داخلی کشور کمک کند.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249544/%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D9%BE%D9%84%D8%A7%DA%A9-%DA%AF%D8%B0%D8%B1%D9%85%D9%88%D9%82%D8%AA-%D9%86%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری