فناوری ناسا در ارزان ترین لاستیک ها

لاستیک های دوچرخه الهام گرفته شده از ناسا که هرگز خراب نمی شوند، آماده فروش هستند. دو سال پیش، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه اسمارت تایر مستقر در اوهایو در حال توسعه تایرهای دوچرخه بدون هوا است. خبر جدید این است که فریم های متل را هم اکنون می توان از طریق کیک استارتر خریداری کرد. به گزارش وب سایت نیواطلس، این لاستیک ها که هرگز پنچر نمی شوند، با مشارکت ناسا ساخته شده اند.

ناسا قبلاً از همین فناوری برای لاستیک‌های مریخ نوردهای خود استفاده کرده بود، زیرا تعمیر لاستیک سوراخ شده در سطح ماه یا مریخ بسیار دشوار است.

لاستیک ها به معنای واقعی کلمه بدون هوا نیستند، آنها توخالی هستند. بنابراین، حاوی هوا است، اما هوا تحت فشار نیست و لاستیک مجبور نیست شکل خود را حفظ کند.

در مرکز هر قاب یک فنر وجود دارد که تمام طول قاب را می‌چرخاند. این فنر از یک آلیاژ نیکل-تیتانیوم به نام NiTinol ساخته شده است که مانند تیتانیوم قوی و مانند لاستیک انعطاف پذیر است. نکته مهم این است که وقتی نیتینول در معرض فشار قرار می گیرد، ابتدا تغییر شکل می دهد، اما سپس به شکل اولیه خود باز می گردد.

این ویژگی به لاستیک‌های Mattel اجازه می‌دهد تا به آرامی فشرده شده و به عقب برگردند و سواری نرمی را درست مانند لاستیک‌های بادی ارائه می‌دهند. فنر با یک ماده چند الاستیک پوشانده شده است که دیواره های شفاف تایر و آج قابل تعویض را تشکیل می دهد.

به گفته سازنده، این کیت تنها حاوی نیمی از لاستیک یک تایر معمولی است. علاوه بر این، اگرچه آج را می توان تقریباً هر 8047 تا 12875 کیلومتر تعویض کرد، گزارش ها نشان می دهد که لاستیک اصلی احتمالاً عمر دوچرخه را حفظ خواهد کرد.

گفته می شود که اگرچه اولین نسخه لاستیک دارای سفتی ثابت بود، مدل های آینده ممکن است به کاربران اجازه دهند تا با پمپاژ هوای بیشتر، سفتی را افزایش دهند.

بنابراین، نیمه پنوماتیک خواهد بود، اما هنوز کاملا سوراخ نشده است. قاب های آلومینیومی یا فیبر کربنی Mattel به ترتیب با قیمت 1300 و 2300 دلار در دسترس هستند.

خریداران باید توجه داشته باشند که تحویل تا ژوئن آینده انجام نخواهد شد.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/246055/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%A7%D8%B3%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D9%87%D8%A7

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری