رشد کمی و کیفی تولید دستاورد 6 ماهه ایران خودرو است | در حال

اکنون ایران خودرو در حالی وارد ششمین ماه از فعالیت خود با مدیریت خطیبی می شود که بررسی عملکرد این خودروساز حاکی از بهبود شاخص های کمی و کیفی تولید است.

گزارش های رسمی شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران و سایر مراجع ذی صلاح قانونی و تغییر نوع نگرش کارکنان و مشتریان این گروه خودروسازی بیانگر شکل گیری رویه ای جدید در ایران خودرو برای غلبه بر تنگناهای داخلی و بین المللی تولید است.

نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی نیز از دیگر فرامین رییس جمهوری برای تحول صنعت خودرو بوده است.

این شرکت آمادگی دارد، با توجه به افزایش ظرفیت های تولیدی و عرضه محصولات جدید، نیاز ناوگان حمل و نقل عمومی در دو بخش باری و مسافری را تامین کند تا دیگر شاهد واردات محصولات دست دوم فاقد گارانتی و قطعات یدکی از کشورهای دیگر نباشیم.

افزایش کیفیت محصولات نیز از محوری ترین فرامین رییس جمهوری بوده که در این زمینه نیز طرح جامع کیفیت و تولید در قالب 279 برنامه بهبود در دستور کار قرار گرفت، این برنامه ها که در طول زنجیره ارزش و در حوزه های کیفیت تامین، کیفیت مهندسی و طراحی، کیفیت ساخت و تولید، کیفیت فروش و خدمات پس از فروش و کیفیت لجستیک طرح ریزی و در حال اجراست و نتایج آن به مرور برای مشتریان نمایان خواهد شد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکو پرس با فرارسیدن مرداد ماه، شش ماه از آغاز فعالیت مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در این بنگاه اقتصادی می گذرد.

عرضه هفت محصول بهبودیافته که پیش از این گفته شد، در راستای فرامین رییس جمهوری در سال جاری انجام خواهد شد، همچنین علاوه بر محصول جدید هایما 8S، ایران خودرو در برنامه تهاجمی خود، عرضه محصول هایما X7 را نیز در دستور کار قرار داده و در صورت انجام توافقات با شرکای تجاری، محصولات جدید دیگری را نیز به خطوط تولید اضافه خواهد کرد.

از سوی دیگر، پروژه های نمونه سازی محصولات هیبریدی و برقی نیز در دست اقدام است که در این زمینه برای تسریع در فرآیند طراحی و صنعتی سازی، همکاری با صنایع دفاع، شرکت های دانش بنیان با رویکرد فناوری تعمیق یافته است.

بر این اساس همکاری دو خودروساز در بخش های مختلف طراحی و تولید خودرو در دستور کار قرار گرفته و با توجه به توانمندی و ظرفیت های گروه صنعتی ایران خودرو، در گام نخست، 10 هزار دستگاه موتور مناسب محصول شاهین در اختیار سایپا قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با اعتقاد به بهره مندی از ظرفیت نخبگان و شرکت های دانش بنیان، مسیر توسعه را در پیش گرفته و بر همین اساس با تکیه بر توان و دانش نیروهای خلاق و جوان، پروژه های طراحی و توسعه محصول را به 18 ماه تقلیل داده است.

محصول جدید هایما 8S نیز در آبان ماه امسال به تولید خواهد رسید.

5 برابر نسبت به تولید سال گذشته رشد را تجربه خواهد کرد که سودآوری بیش تری را برای این شرکت رقم خواهد زد.

توسعه سبد محصولات صادرات محور مدیریت گروه صنعتی ایران خودرو با توقف تولید برخی خودروهای پرتیراژ قدیمی مانند پژو405 و سمند، تنوع سبد محصولات با عرضه خودروهای به روز و متنوع را در دستور کار قرار داد، در این زمینه محصول مورد نیاز شبکه حمل و نقل عمومی با محصول با کیفیت و امکانات مناسب سورن جایگزین شده و در اختیار تاکسی رانان قرار گرفته است.

این طرح ویژه در حوزه موتور و گیربکس نتیجه برنامه ریزی های دقیق و اجرای پروژه های کیفی مختلف، تحقق تولید عبور مستقیم، تدوین و پیاده سازی 279 برنامه و پروژه کیفی بوده که همگی با هدف افزایش رضایت مشتریان محصولات این گروه صنعتی اجرایی شده است.

399 دستگاه رسید.

این همکاری ها در زمینه سایت های تولیدی خارجی، طراحی، تامین و سایر موارد نیز در دستور کار قرار دارد.

ایران خودرو اجرای این طرح ویژه را با سرمایه گذاری های کلان صورت گرفته برای نوسازی تجهیزات خطوط تولید، بخش های فنی خودرو اعم از موتور و گیربکس، طراحی و توسعه موتورهایی بهینه سازی شده با تکنولوژی جدید از خانواده XU7، EF7 و TU5، بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی ها در آزمون های خودرویی و بهبود زنجیره تامین و فرآیندهای قطعه سازی در دستور کار قرار داده است.

در حال حاضر، پارکینگ های سایت ایران خودرو مازندران، فارس و کرمانشاه از خودرو ناقص خالی شده و با برنامه ریزی صورت گرفته و طبق اعلام قبلی، خودروهای ناقص در گروه صنعتی ایران خودرو تا پایان مردادماه به صفر خواهد رسید.

مهدی خطیبی مدیرعامل ایران خودرو بارها به صادرات پیشرانه، گیربکس و به طور کلی قوای محرکه خودروهای سبک و سنگین به کشورهای دیگر اشاره کرده و سرانجام توانسته به این هدف مهم جامه عمل بپوشاند.

از سوی دیگر طرح بهبود کیفیت و اعتماد به محصولات ایران خودرو، مبنای رضایتمندی مشتریان قرار گرفته و آمارهای رسمی نیز از کاهش میزان مراجعه مشتریان به شبکه خدمات پس از فروش این گروه خودروسازی حکایت دارد، به نحوی که طی ماه های گذشته میانگین کیفیت محصولات این گروه صنعتی نسبت به سال گذشته 40 درصد رشد داشته و گروه صنعتی ایران خودرو برای جلب رضایت مشتریان، افزایش مدت زمان گارانتی محصولات خود از دو به سه سال و از 40 به 60 هزار کیلومتر را اجرایی کرده است.

هر چند همکاری با شرکت های دانش بنیان در گذشته نیز سابقه داشته، اما در حال حاضر با جدیت بسیار بالاتری دنبال می شود و بر همین اساس نخستین همایش شناسایی ظرفیت های همکاری ایران خودرو با دانش بنیان ها برگزار شد که طی آن 54 قرارداد همکاری با این شرکت ها منعقد شد.

در حال حاضر، پارکینگ های سایت ایران خودرو مازندران، فارس و کرمانشاه از خودرو ناقص خالی شده و با برنامه ریزی صورت گرفته و طبق اعلام قبلی، خودروهای ناقص در گروه صنعتی ایران خودرو تا پایان مردادماه به صفر خواهد رسید.

برنامه های عملیاتی شرکت ایران خودرو دیزل در این زمینه، افزایش ظرفیت مونتاژ خطوط تولید، افزایش ظرفیت و توانمندی شرکت های زیرمجموعه متناسب با برنامه تولید شرکت ایران خودرودیزل و تامین به موقع و اقتصادی قطعات مورد نیاز است.

در ادامه، خبرهای خوش کاهش 70 درصدی تعداد خودروهای ناقص که در سال 1400 به بیش از 82 هزار دستگاه رسیده بود به گوش رسید و در خرداد ماه امسال مهدی خطیبی از توقف تولید و کاهش شدید خودروهای ناقص با تکیه بر تولید بر خط محصولات این گروه خودروسازی خبر داد.

می توان گفت توسعه سبد محصولات گروه صنعتی ایران خودرو با ایجاد تحول در طراحی با طرحی محصول ری را، محصول پروژه TF21 رقم خورده که در سال آینده وارد بازار خواهند شد.

هشت فرمان رییس جمهوری بازدید سرزده رییس جمهوری از ایران خودرو در اسفندماه سال گذشته، حکایت از وجود نگرانی های عمیق در سطح جامعه برای وضعیت تولید و عرضه خودرو به بازار داشت.

هدف گذاری ایران خودرو در این زمینه تحقق دست کم 50 درصد از دستورات ریاست جمهوری، معادل نوسازی 10 هزار دستگاه ناوگان حمل و نقل بار و مسافر است.

تعداد تحویل خودرو به مشتریان نیز از ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد 30 درصدی از عدد 144.

تاسیس مرکز توسعه محصول و فناوری در زنجیره ارزش نیز در همین راستا صورت گرفت تا ضمن حمایت از دانش بنیان ها و نخبگان علمی، این همکاری ها به صورت بهینه مدیریت شده و نتایج و دستاوردهای مناسبی را در مسیر توسعه رقم بزند.

همچنین گروه صنعتی ایران خودرو علاوه بر تاکید بر انجام واردات خودرو به عنوان محرکی برای رقابت پذیری محصولات خودروسازان داخلی، با توسعه محصولات، صادرات را نیز در دستور کار قرار داده که بر همین اساس صادرات 15 هزار دستگاهی خودرو در سال جاری انجام خواهد شد.

در بهمن ماه سال گذشته بود که مهدی خطیبی در شرایطی سکان هدایت این گروه خودروسازی را در دست گرفت که انباشت خودروهای ناقص، تعهدات معوق مشتریان، گلایه ها از شرایط کمی و کیفی تولید و خدمات پس از فروش و سهم بالای خودروهای قدیمی از تیراژ تولید از چالش های مبتلابه این گروه خودروسازی بود.

تغییر و بهینه سازی ترکیب تولیدات ایران خودرو گام مهمی در کاهش زیان دهی تولید و جایگزینی خودروهای سودده و با کیفیت با خودروهای زیان ده و کیفیت پایین بوده است.

از فرامین هشت گانه صادر شده، علاوه بر به حداقل رساندن خودروهای ناقص متوقف در پارکینگ های ایران خودرو و تجاری سازی اکثر آن که به میزان کم تر از تولید دو هفته رسیده و به زودی به صفر خواهد رسید، خروج دو محصول 405 و سمند در دستور کار قرار دارد که براساس برنامه ریزی صورت گرفته، با انجام تعهدات به مشتریان، دیگر این دو محصول از خط تولید برای همیشه خارج خواهند شد.

در روز پنجم مردادماه امسال، تعداد خودروهای ناقص این گروه صنعتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 70 درصد کاهش یافته و به کانال 17 هزار دستگاه رسیده، این در حالی است که تعداد خودروهای ناقص در خطوط تولید ایران خودرو در پنجم مردادماه سال گذشته، از 67 هزار دستگاه تجاوز می کرد.

از سوی دیگر براساس بند پنجم از فرامین رییس جمهوری و مصوبات کمیته خودرو و ایجاد فرصت های برابر برای تمامی متقاضیان خرید خودرو، ثبت نام خودرو به صورت یک پارچه و از طریق سامانه وزارت صمت در حال انجام است.

جهش کیفیت و بهبود رضایت مشتریان در کنار توسعه سبد محصولات و توقف تدریجی خودروها بر روی پلتفرم های قدیمی، گروه صنعتی ایران خودرو از ابتدای تیرماه امسال مرحله نخست بهبود کیفیت و ارتقای خدمات را با اجرای طرح ویژه موتور و گیربکس خودروهای تارا آغازکرد.

برای افزایش بهره وری نیز گروه صنعتی ایران خودرو کاهش شدید ضایعات با تولید بر خط را در دستور کار قرار داده است، به نحوی که کاهش 60 درصدی ضایعات در خطوط تولید خودروهای سواری این گروه خودروسازی طی سه ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل رقم خورده است.

با این اقدام همه محصولات ایران خودرو که در سال 1401 تولید شده اند، با سه سال یا 60 هزار کیلومتر گارانتی به بازار عرضه می شوند.

183 دستگاه به 187.

دانش بنیان ها، یار اصلی ایران خودرو در توسعه توسعه همکاری با دانش بنیان ها از رویکردهای اصلی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو برای طرح های توسعه ای است.

ایران خودرو پاورترین با توجه به توسعه نسل های نوین قوای محرکه در گروه صنعتی ایران خودرو و ظرفیت های موجود در این بخش، مدیرعامل این گروه صنعتی، تاسیس ایران خودرو پاورترین و تبدیل این گروه به قطب تامین قوای محرکه در کشور و منطقه خاورمیانه را هدف گذاری کرده است و بر همین اساس علاوه بر تولید موتور و قوای محرکه برای سایر خودروسازان داخلی، صادرات را نیز در دستور کار قرار خواهد داد.

علاوه بر آن تعداد اسناد صادر شده خودرو نیز از ابتدا تا پایان تیر ماه امسال در حالی با رشد 35 درصدی به 178.

885 دستگاه رسیده است.

تولید خودروهای تجاری سنگین و نیمه سنگین ایران خودرو دیزل به عنوان بزرگ ترین شرکت تولیدکننده خودروهای تجاری سنگین و نیمه سنگین، توانسته گام های بلندی را در داخلی سازی، افزایش ظرفیت های تولیدی، توسعه محصولات و تامین نیاز بازار خودروهای کار بردارد.

– با آغاز به کار مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو در بهمن ماه سال گذشته، عملکرد این گروه خودروسازی در محورهای تولید، افزایش کیفیت، خدمات پس از فروش، توسعه محصول و رضایتمندی کارکنان بهبود چشم گیری داشته است.

مدیریت گروه صنعتی ایران خودرو با تکیه بر تولید خودروهای جدید، برنامه صادرات 15 هزار دستگاه خودرو در سال جاری را هدف گذاری کرده است که رشد بالغ بر 300 درصدی صادرات نسبت به سال گذشته را به دنبال خواهد داشت.

تولید برخط و عبور مستقیم و کاهش شدید یا توقف تولید خودرو ناقص، رشد چشم گیر رضایت مشتریان از خدمات پس از فروش، افزایش فروش و صدور سند و تحویل خودرو به مشتریان، تنوع سبد محصولات ایران خودرو با عرضه هفت خودرو بهبودیافته در سال جاری و برنامه های توسعه ای اعلام شده برای عرضه محصولات متنوع در سال آینده، کاهش هزینه های سربار و ضایعات برای کاهش قیمت تمام شده محصولات از جمله برنامه ها و دستاوردهای مدیریت جدید ایران خودرو در مدت زمان یاد شده است.

این اقدام در کنار افزایش کیفیت محصولات، کاهش هزینه قابل توجهی در فرآیند تولید و همچنین کاهش ضایعات تولیدی را به دنبال داشته است.

ایجاد حواشی مختلف برای مسائلی قابل حل در صنعت خودرو، سبب حضور سرزده رییس جمهوری در ایران خودرو و صدور فرامین هشت گانه متعاقب آن شد.

فرمان هشتم رییس جمهوری نیز درخصوص واگذاری سهام شرکت های متعلق به ایران خودرو به مرحله اجرایی رسیده و فراخوان عمومی برای آن منتشر شده است.

مجموع کارکنان خدوم گروه صنعتی ایران خودرو با مدیریت و راهبری مدیرعامل پرتلاش و با انگیزه، افق های روشنی را برای توسعه صنعت خودرو کشور ترسیم کرده اند که به طور حتم، با حمایت های دولت مردان و سیاست گذاران، می توانند گام های بلند و موثری را برای اعتلای نام ایران در بازارهای جهانی بردارند.

819 دستگاه رسید که این عدد در تیر ماه سال گذشته 132.

با این روند تعداد تولید کامل در گروه صنعتی ایران خودرو در روز پایانی تیرماه 1401 با رشد 47 درصدی به تعداد 192.

در واقع اکنون تعداد خودروهای ناقص ایران خودرو از بیش از 82 هزار به 17 هزار دستگاه رسیده و تولید برخط و عبور مستقیم محصولات از تحمیل هزینه و افت کیفیت محصولات جلوگیری کرده است.

این موضوع در سال های اخیر مطرح بوده و به عنوان یکی از راهکارهای کاهش هزینه تولید با تشریک مساعی خودروسازان در بهره برداری از امکانات و ظرفیت ها عنوان شده، اما هیچ گاه به مرحله عملیاتی نرسیده است.

عرضه هفت محصول بهبودیافته از جمله تیپ جدید تارا شش سرعته دستی، تارا شش سرعته اتوماتیک، دنا پلاس شش سرعته دستی، 207 در دو نوع بهبود یافته دو رنگ با گیربگس اتوماتیک و وانت آریسان2 نیز دیگر اقدامات توسعه ای برای تنوع سبد محصولات این گروه صنعتی است.

طبق برنامه های متعددی که برای توسعه این شرکت درنظر گرفته شده، میزان بهره وری آن تا پایان سال 10 برابر سال 1398 خواهد شد.

940 دستگاه بود.

اتحاد استراتژیک دو خودروساز از دستاوردهای مهم اخیر گروه صنعتی ایران خودرو اجرا و عملیاتی کردن اتحاد استراتژیک با شرکت سایپا است.

تازه ترین آمارها حاکی از پایان سناریوی انباشت خودرو ناقص در برخی سایت های تولید محصولات ایران خودرو مانند سایت خزر، فارس و کرمانشاه است.

بدهی مالی این خودروساز که به عنوان سودده ترین خودروساز تجاری کشور شناخته می شود، به صفر رسیده و با اصلاح ساختار مالی، سرمایه آن افزایش یافته است.

افزایش ظرفیت و توانمندی شرکت های زیرمجموعه متناسب با برنامه تولید شرکت ایران خودرودیزل، افزایش ظرفیت مونتاژ خطوط تولید شرکت ایران خودرودیزل، تامین به موقع و اقتصادی قطعات مورد نیاز و عرضه پنج محصول جدید در بخش های مختلف باری و مسافری در سال 1401 از برنامه های ایران خودرو برای تحقق این فرمان رییس جمهوری است.

می توان گفت که کارکنان و مدیران بزرگ ترین خودروساز کشور، عزم خود را جزم کرده اند تا با تولید و عرضه محصول کیفی، ضمن افزایش رضایتمندی مشتریان، نیاز بازار خودرو را تامین کنند.

کلید واژه ها: گروه صنعتی ایران خودرو – مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو – خودرو – ایران خودرو – صنعتی ایران خودرو – خدمات پس از فروش – گروه صنعتی – خودروهای ناقص – ایران – گروه – خودروسازی – مدیرعامل – تولید – صنعتی – بهمن ماه – بنگاه اقتصادی – ناقص – آغاز فعالیت – برنامه ریزی – آغاز به کار – شرایط – مرداد – گذشته – خدمات – رضایتمندی – طبق اعلام – فروش – آغاز – بهمن – کرمانشاه


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64572460/%D8%B1%D8%B4%D8%AF-%DA%A9%D9%85%DB%8C-%D9%88-%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D8%A7%D9%87%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

) پیش بینی شده است.

از سوی دیگر در پایان تیرماه، تعداد تعهدات معوق به مشتریان به حدود سه هزار دستگاه رسید و شاخص زمانی تکمیل وجه تا تحویل خودرو نیز کم تر از 30 روز است.

اجرای این طرح با هدف جلب حداکثری رضایت مشتریان کلید خورده و به مدت شش ماه یا 10 هزار کیلومتر موتور و گیربکس این خودروها به صورت کامل ضمانت می شود و در نظر است که تا پایان امسال این طرح به سایر محصولات این گروه صنعتی تسری یابد.

پایان سناریوی تولید خودرو ناقص با آغاز سال 1401 و با توجه به انتقادهای مقام معظم رهبری از کیفیت خودروهای داخلی و صدور فرامین هشت ماده ای رییس جمهوری به شرکت های خودروساز برای ارتقای کیفیت افزایش میزان رضایتمندی مشتریان، مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو که برنامه ای توسعه ای را برای رفع مشکلات پیش رو در دستور کار قرار داده بود، توقف تولید خودروهای ناقص و تولید بر خط را برای جلوگیری از زیان بیش تر و بهبود کیفیت محصولاتش در دستور کار قرار داد.

ایران خودرو دیزل با دارا بودن سهم 25 هزار دستگاهی از برنامه تولید گروه صنعتی ایران خودرو به میزان 3.

در تازه ترین موفقیت نیز رانا پلاس موفق به پاس کردن استاندارد روز اروپا (ECE R127) در زمینه ایمنی عابر پیاده شده است.

این کاهش ضایعات در بخش های مختلف خطوط تولید خودروهای سواری شامل بدنه، رنگ و سالن های مونتاژ و حاصل تولید بدون کسری و عبورمستقیم و یکی از مصادیق افزایش بهره وری در ایران خودرو بوده است.

این موفقیت ها در شرایطی به دست آمده که ایران خودرو به دلیل قیمت گذاری دستوری و توزیع رانت ناشی از شکاف قیمت مصوب کارخانه و بازار محصولاتش همچنان با تنگنای تامین نقدینگی یا عرضه برخی محصولات با قیمت سربه سر مواجه است.

با افزایش عرضه خودرو، شرایط حذف قرعه کشی برای برخی محصولات تا پایان سال و به صورت تدریجی فراهم خواهد شد.

در نخستین گام پس از بازدید رییس جمهوری از ایران خودرو و صدور فرامین هشت گانه، گارانتی محصولات تولیدی ایران خودرو از ابتدای امسال از دو سال یا 40 هزار کیلومتر پیمایش به سه سال یا 60 هزار کیلومتر افزایش یافت.

این اقدامات در کنار توقف تولید خودروهای ناقص و عبور مستقیم محصولات از خطوط تولید، بستر سازی برای اجرای طرح ویژه بهبود کیفیت محصولات و خدمات پس از فروش این گروه صنعتی بوده و اکنون با گذشت شش ماه از مدیریت خطیبی در گروه صنعتی ایران خودرو، می توان گفت بزرگ ترین شرکت خودروسازی ایران بر روی ریل نوینی برای ارتقای کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان قرار گرفته که می توان زمینه حضور گسترده تر این گروه خودروسازی در بازار داخلی و بازارهای هدف صادراتی را فراهم سازد.

گروه صنعتی ایران خودرو، اما با پشتکار و پی گیری های متعدد صورت گرفته، توانست به این موضوع جامه عمل پوشانده و گام بزرگی در همکاری های مشترک بردارد.

از کاهش تعهدات معوق تا افزایش صدور سند افزایش 47 درصدی تولید کامل و عبور مستقیم خودرو از خطوط تولید ایران خودرو موجب بهبود عملکرد این شرکت در عمل به ایفای تعهدات به مشتریان شده است، به نحوی که تازه ترین آمارها از رشد 30 درصدی تحویل خودرو به مشتریان حکایت دارد و تعهدات معوق گروه صنعتی ایران خودرو از حدود 28 هزار دستگاه در تیر ماه سال گذشته به سه هزار دستگاه در تیرماه امسال رسیده که حدود دو هزار دستگاه از این تعهدات معوق مربوط به خودرو سمند است که با دریافت مجوز شماره گذاری این تعداد از تعهدات معوق کسر خواهد شد.

گروه صنعتی ایران خودرو، در شش ماهه اخیر، با درک ضرورت اصلاح وضعیت ایجاد شده در خودروسازی، اصلاح روش ها و رویکردها را در دستور کار قرار داد و اینک توانسته به این نگرانی ها پاسخ شایسته ای دهد.

با این شرایط می توان گفت که در دوره مدیریت مهدی خطیبی، گروه صنعتی ایران خودرو با تغییر رویکردها و حذف خودروهای ناقص از فرآیند تولید گام مهم و موثری در افزایش عرضه خودرو به بازار برداشته شده است.

تاریخ انجام این تعهد شش ماه پس از انعقاد قرارداد با سازمان ها و ارگان های مربوطه (شهرداری ها و سازمان راهداری و .

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری