رسالت نوشت: آشفته بازار افزایش قیمت مسکن

شفقنا- روزنامه رسالت نوشت: آلبرت بغزیان، کارشناس اقتصادی حضور دلالان را ازجمله دلایل افزایش قیمت در بازار‌مسکن دانست و اظهارکرد: دلالان در افزایش قیمت مسکن سهم دارند اما‌ نمی‌توان سهم دقیق این افراد را تبیین کرد چراکه نیازمند مطالعه آماری است.
وی افزود: بیان سهم دقیق دلالان در التهابات مسکن همچون این است که بگوییم چه چیز خودرو را به حرکت درمی‌آورد. چرخ‌ها، موتور، باتری هرکدام ازجمله عواملی هستند که‌ موجب به حرکت درآمدن خودرو می‌شوند. هریک سهمی دارند و درعین‌حال عددی برایشان مشخص نیست.
بغزیان تصریح کرد: نمی‌توان موتور افزایش قیمت مسکن را تعیین کرد اما می‌توان گفت که یکی از عوامل مهم حضور دلالان و تورم باقی کالاها در بازار است. علم اقتصاد دلیل افزایش قیمت‌ را عرضه و تقاضا می‌داند. از‌منظر هزینه؛ افزایش قیمت سیمان، گچ، آهن و افزایش قیمت زمین موجب گرانی مسکن شده است و از منظر تقاضا نیز احتکار مسکن یک رکن مهم است. این بدین معنا است که افراد بسیاری‌ مسکن می‌سازند اما آن را ارائه نمی‌دهند.
کارشناس اقتصادی همچنین خاطرنشان کرد: تقاضای واقعی نیز ازجمله عوامل گرانی مسکن است. افرادی حقیقی در حال خرید مسکن هستند و هجمه‌ای را به بازار‌ وارد کرده‌اند. این افراد به سبب تحلیل اخبار و افکار شخصی خود به نتیجه می‌رسند که سرمایه خود را در بازار‌مسکن وارد کنند. به‌موجب چنین تصمیمی سایر افراد نیز ترغیب می‌شوند. از مهم‌ترین نشانه‌های تقاضای تحقیقی، افزایش معاملات در بازار‌مسکن است.
وی در‌پایان این گفت‌وگو بیان داشت: دلالان، محتکران، آگاهان بازار و مشاورین املاک بهترین مطلع از وضعیت بازار‌مسکن هستند. یک اقتصاددان یا وزیر مسکن نمی‌داند که درحال حاضر‌ وضعیت جزئی بازار به چه شکل است اما‌ این دسته از افراد به‌خوبی وضعیت بازار را می‌شناسند و دربرخی موارد جهت‌دهی می‌کنند و چه‌بسا بازار را آشفته می‌سازند. این افراد دائم با باور اینکه قیمت طلا، ارز و سایر اقلام افزایش‌یافته، سعی در افزایش قیمت مسکن می‌کنند و به‌نوعی با قیمت‌گذاری خود شرایط بازار مسکن را تغییر می‌دهند و موجب گرانی‌های این بازار می‌شوند.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64650740/%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%AA-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%3A-%D8%A2%D8%B4%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B3%DA%A9%D9%86

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری