دولت آلوده تر شدن هوای شهرها را تصویب کرد

اکو ایران :هیات وزیران آیین نامه فنی برای ورود خودرو را اصلاح کرد.

در حالی هیات دولت این بند از آیین نامه فنی واردات خودرو را اصلاح کرده است که پیش تر اجبار پاس کردن استانداردهای آلایندگی روز اروپا چالش هایی را برای شرکت های وارد کننده ایجاد کرده بود.

هیات وزیران به پیشنهاد وزارت صمت با اصلاح آیین‌نامه فنی در زمینه کنترل و کاهش آلودگی‌ها، الزام خودروهای وارداتی با استاندارد یورو (۶) یا یورو (۵) EEV به رعایت استاندارد روز اروپا، از مفاد این آیین نامه را حذف کردند. این مساله در شرایطی از سوی دولت تصویب شده که شاهد هستیم آلودگی هوا بخصوص در کلان شهرها تبدیل به یک معضل جدی شده است.

البته بررسی خودروهای تولید توسط برندهای مطرح بین المللی ژاپنی، کره ای و خودروسازان اروپایی که امکان حضور در بازار ایران را دارند نشان می دهد در حال حاضر محصولات تولیدی این شرکت ها همگی با استانداردهای آلایندگی حاکم بر قواعد اروپا تولید می شود و بعید است محصولی در خطوط تولید این شرکت ها نهایی شود که این قواعد آلایندگی را رعایت نکند.  بنابراین چنانچه محصولات برندهایی مانند کیا، هیوندایی، تویوتا، میتسوبیشی و فولکس واگن امکان حضور در بازار ایران را پیدا کنند بعید است این تغییر مصوبه کمک چندانی به بحث واردات محصولات خودروسازان کره ای، ژاپنی و اروپایی کند. البته باید محصولات برندهای چینی را که خود را آماده حضور در بازار ایران می کنند از این قاعده مستثنی کرد. این احتمال وجود دارد که بتوان برخی برندهای چینی را پیدا کرد که محصولات خود را  بر اساس استانداردهای آلایندگی یورو 4 تولید کنند. البته در بحث خودروهای وارداتی چینی این فقط یک احتمال است در مجموع به نظر می رسد این مساله بعید است روند واردات خودرو به کشور را تسهیل کند اما می تواند آلودگی هوا را تشدید کند

 


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65891664/%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A2%D9%84%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%AA%D8%B1-%D8%B4%D8%AF%D9%86-%D9%87%D9%88%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%87%D8%A7-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%A8-%DA%A9%D8%B1%D8%AF

 

بنابراین دیگر محصولات وارداتی برندهای بین المللی خودروساز لازم نیست استاندارد آلایندگی یورو 6  و یورو 5 را پاس کنند.

 

البته این مساله محدود به بحث واردات خودرو نبود و دو خودروساز بزرگ کشور نیز طبق قانون از ابتدای سال جاری باید محصولات خود را مجهز به استاندارد یورو 6 کرده و تحویل مشتریان می دادند. اما سیاست گذاز خودرویی طبق معمول با چانه زنی توانست الزام به تولید خودرو با استاندارد آلایندگی یورو 6 را به تعویق بیندازد. این اتفاق سبب شد کارشناسان محیط زیست نسبت به عواقب تعویق در اجرای استانداردهای یورو 6 در خطوط تولید ایران خودرو و سایپا هشدار دهند حال هیات دولت الزام رعایت استاندارد یورو 6 را برای خودروهای وارداتی نیز به نوعی حذف کرده است.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری