خودرو طی سه ماه آینده ۶۰ درصد دیگر گران می‌شود

مددیان در پاسخ به این پرسش که پیش‌بینی شما از آینده بازار خودرو چیست؟ اضافه کرد: به نظر می‌رسد بازار در ۳ ماه آینده حدود ۱۰۰ درصد افزایش نرخ را تجربه کند؛ تا به امروز ۴۰ درصد آن محقق شده است و ۶۰ درصد دیگر به قیمت خودرو در ماه‌های آینده اضافه خواهد شد.


مددیان شاهین را بد فروش‌ترین خودرو در کشور دانست و افزود: قیمت شاهین از ۳۵۰ میلیون تومان به ۵۲۰ میلیون تومان رسیده است. همچنین نرخ کوئیک ۲۸۸ میلیون تومان، پراید ۱۳۱، ۲۵۰ میلیون تومان، تیبا ۲۸۲ میلیون تومان، تیبا ۲، ۲۸۸ میلیون تومان و دنا پلاس ۷۰۰ میلیون تومان شده است.

 وی با اشاره به نرخ انواع خودرو‌ها در بازار، گفت: کوئیک ۲۰ روز گذشته حدود ۲۰۰ میلیون تومان عرضه می‌شد، اما امروز نرخ آن ۲۸۰ میلیون تومان شده است، تیبا صندوق‌دار از ۱۹۸ میلیون تومان به حدود ۲۸۲ میلیون رسید. همچنین قیمت خودرو پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که در کارخانه ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شد امروز در بورس کالا ۳۵۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تبریز با انتقاد از عملکرد کمرنگ دستگاه‌های نظارتی، تصریح کرد: شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان کجا هستند؟ چرا به وظایف نظارتی خود عمل نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: تداوم شیب تند افزایش قیمت خودرو


مددیان اضافه کرد: در این شرایط تکلیف مصرف‌کننده واقعی مشخص نیست کارمندی که ماهیانه ۶ میلیون تومان دریافتی دارد چگونه می‌تواند پراید ۱۱۱ که نرخ آن ۲۷۰ میلیون تومان شده خریداری کند؟

 این فعال صنفی وضعیت بازار خودرو را به طوفان تشبیه کرد و افزود: روند واردات خودرو مشخص نیست و نمی‌توان چندان امیدوار به این واردات بود چراکه قرار است خودروساز داخلی اقدام به واردات کند.

وی با طرح این پرسش که اگر خودروسازان خودرو ندارند چگونه ظرف مدت یک روز ۲ هزار دستگاه خودرو هایما و پژو ۲۰۷ را در بورس عرضه می‌کند؟ گفت: پژو ۲۰۷ در بورس ۲۰ روز پیش حدود ۴۱۰ میلیون تومان عرضه می‌شد، اما امروز نرخ آن امروز ۴۵۰ میلیون تومان شده است.

خودرو طی سه ماه آینده ۶۰ درصد دیگر گران می‌شود

اقتصاد۲۴ ابراهیم مددیان در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی نرخ خودرو در ۲۰ روز گذشته، گفت: خودروسازان سیاست آزادسازی تدریجی قیمت را دنبال می‌کنند از این‌رو قیمت‌ها در کمتر از یک ماه روند صعودی به خود گرفتند.

وی با بیان اینکه خودروسازان با این افزایش نرخ از زیان‌دهی خارج می‌شوند، گفت: اگر قیمت خودرو از ۲۰۰ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان برسد، اما خودروسازان نتواند خودرو نسبت به تقاضای بازار عرضه کند تردید نداشته باشید باز هم شاهد افزایش نرخ خودرو خواهیم بود.

منبع: ایرنا


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn66082532/%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%B7%DB%8C-%D8%B3%D9%87-%D9%85%D8%A7%D9%87-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری