خودروهای تجاری که در آمار تولید گنجانده شده بودند اما به بازار عرضه نشدند

امروز بیش از هر زمان دیگری بازار خودروهای تجاری نیازمند ورود خودروهای جدید و مدرن است اما در جدال خودروسازان و سازمان استاندارد شکست خورد و نتوانست با تقاضای بالا وارد بازار داخلی شود. برخلاف آمار منتشر شده از تولید خودروهای تجاری در سال، به نظر می رسد این خودروها به بازار عرضه نشده و هنوز به دست مشتریان نرسیده است.

اگرچه خودروسازان در تولید این خودروها کوتاهی نکردند اما اخبار حاکی از آن است که سازمان استاندارد از ورود این خودروها به بازار جلوگیری کرده و دلیل این امر رعایت نکردن استانداردهای تعلیق است. موضوعی که از چند جنبه قابل بررسی است.

نبود ارز کافی برای تولید خودرو، گرانی قیمت نهایی خودروها در نتیجه افزودن هر استانداردی و انقباض بازار از مهم ترین دلایلی است که بازرگانان کشور را از تجهیز این خودروها به استانداردهای اجباری باز می دارد.

اگرچه دولت از سازمان استاندارد خواسته تا به خودروسازان زمان بیشتری بدهد، اما سازمان استاندارد آمادگی تغییر موضع خود در خصوص استانداردهای اجباری اضافه شده را ندارد، به طوری که امسال بیش از 30 هزار خودروی تجاری در انتظار پلاک گذاری هستند و این برنامه تولید بیشتری می کند. بیش از 100 هزار خودرو تا پایان سال در وضعیت بلاتکلیفی قرار دارند.

خودروهای تجاری پشت ایست بازرسی سازمان استاندارد توقف می کنند

در ماه های گذشته امسال شاهد بودیم که برخی از مشتریان خودروسازان تجاری به بهانه عدم تامین خودروهای مورد نیاز در مقابل این خودروسازان تجمع کردند.

اگرچه درخواست این افراد بجاست اما اخبار منتشر شده حاکی از آن است که تاخیر در تحویل خودروهای تجاری نه از سوی خودروسازان بلکه از سوی سازمان استاندارد است.

موضوع استفاده از استانداردهای سیستم تعلیق در خودروهای تجاری باعث شد سازمان استاندارد شماره گذاری این خودروها را متوقف کند و عرضه این خودروها به مشتریان را متوقف کند.

قرار بود 10 شرکت بازرگانی داخلی 132 هزار و 246 دستگاه خودرو تولید کنند که از این تعداد بیش از 30 هزار خودرو تولید شد، اما به دلیل عدم رعایت استانداردهای معلق، سازمان استاندارد اجازه شماره گذاری این خودروها را نمی دهد.

30 هزار خودرو در دست سازندگان تجاری است

در حالی که سازمان استاندارد شماره گذاری محصولات تجاری تولیدی را به بهانه عدم رعایت استانداردهای استاندارد ممنوع اعلام کرد که قرار بود با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت زمان اجرای این مشخصات به تعویق بیفتد، اما در حال حاضر این سازمان اصرار دارد. روی این استانداردها و شماره گذاری و این خودروها را متوقف کرده است.

پس از جلسات سازمان استاندارد و وزارت حراست با رئیس جمهور فقید، شرکت های خودروسازی بر اساس تمدید مهلت تعلیق استاندارد در این مدت اقدام به پیش فروش خودروهای خود کردند اما اکنون 30 هزار خودرو در کشور باقی مانده است. دست این تولیدکنندگان تجاری در کشور است.

مشکلات ناشی از محاصره؛ بزرگترین مانع اتحاد

خودروسازان داخلی نیز که در سال های اخیر در مواجهه با مشکلات عدیده خارجی و داخلی به تولید خودرو ادامه داده اند، دلایل بسیاری را برای عدم استفاده از این استانداردها مطرح کرده اند که بزرگترین آن مسائل تحریمی است.

مشکلات محاصره به خودروسازان اجازه نداد استانداردهای تعیین شده را به روز کنند. برای برخی از این استانداردها، خودروسازان باید به کشورهایی که در آن تولید می شوند سفر کنند و این استانداردها را رعایت کنند. اما به دلیل تحریم ها امکان خرید برخی از این استانداردها و حتی استفاده از آزمایشگاه های مربوطه وجود ندارد.

قیمت ها بر اساس استانداردهای تعلیق تجاری هزار دلار افزایش یافت

نکته مهم در استفاده از معیارهای نظرسنجی، ارزیابی آنهاست. در شرایطی که قیمت نهایی خودروهای تجاری افزایش چشمگیری داشته و قدرت خرید متقاضیان به دلیل افزایش نرخ ارز کاهش یافته است، استفاده از این معیارها می تواند بازار خودروهای تجاری را کوچکتر کرده و نوسازی ناوگان را بیش از پیش به تعویق بیندازد.

استفاده از این استانداردها تا هزار دلار برای خودروسازان هزینه دارد. یعنی استفاده از آنها گاهی قیمت کارخانه را به هزار دلار (حدود 60 میلیون تومان) می رساند.

از طرفی این معیارها در کشورهای دور از ایران از نظر درآمد استفاده می شود. این مشکل باعث شد 30000 خودرو در کف کارخانه بماند و بازار تشنه این خودروها شود.

50 درصد خودروهای جهان از استانداردهای اجباری استفاده نمی کنند

خودروهای داخلی مجبور به استفاده از استانداردهای روز جهانی هستند که هنوز در کشورهایی مانند چین، برزیل و هند اجباری نشده است و 50 درصد خودروهای دنیا هنوز از این استانداردهای اجباری استفاده نمی کنند.

از طرفی اعمال این استانداردها از نظر ایمنی تاثیری بر عملکرد خودروها ندارد و بیشتر مواردی مانند نور روز، چراغ اتوماتیک و نشانگر تعویض دنده را شامل می شود که حذف آن ها تاثیر چندانی در عملکرد نخواهد داشت. و کیفیت نهایی ماشین ماشین ها.

اصرار سازمان استاندارد بر استفاده از این استانداردها زمانی اتفاق می افتد که زیرساخت های کافی برای آنها در کشور وجود نداشته باشد و برخی از این استانداردها برای کشورهای خاص و شرایط اقلیمی خاص طراحی شده باشند.

بنابراین در شرایط فعلی شاید بهتر باشد سازمان استاندارد این استانداردها را بدهد و اجازه دهد 30 هزار خودروی تولیدی وارد بازار شود تا وضعیت ناوگان بهبود یابد و شاید با کاهش قیمت ها شاهد کاهش قیمت باشیم. یکی از. – زمانی که این خودروها وارد بازار شدند

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249916/%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A2%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%86%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D9%86%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%AF%D9%86%D8%AF

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری