حداکثر مقدار سوخت گیری خودروها در هر بار به ۳۰ لیتر کاهش یافت| مقدمات گرانی بنزین آماده می شود

این تصمیم در شرایطی گرفته شده که بر اساس آمار موجود خودروهای داخلی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر پیمایش ۸.۹ لیتر بنزین مصرف می کنند و جز پر مصرف ترین خودروها در جهان هستند. همین مساله موجب شده که در بسیاری از رستوران های و مراکز اقامتی در مسیرهای منتهی به شمال افراد عادی هم شروع به فروش بنزین کنند. بنزینی که بسته به ترافیک جاده و تقاضای مسافران هر لیتر آن بین ۶ تا ۱۰ هزار فروخته می شود.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64928610/%D8%AD%D8%AF%D8%A7%DA%A9%D8%AB%D8%B1-%D9%85%D9%82%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D9%87%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%84%DB%8C%D8%AA%D8%B1

حداکثر مقدار سوخت گیری در هر بار با کارت بنزین شخصی افراد در استان های شمالی از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر کاهش یافت. قلی زاده رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت می گوید که ممکن است استان های شمالی به عنوان مکان پایلوت برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده و به مرور شاهد عملیاتی شدن آن در کل کشور باشیم

با این حال کاهش بنزین برای خودرو ها خود عاملی برای مراجعه بیشترراکبین خودروها و احتمالا مراجعه بیشتر به پمپ بنزین ها خواهد شد و به نظر نمی رسد این روش ابداعی چندان جوابگوی حل مساله مطرح شده باشد.

بازار؛ گروه آب و انرژی: بعد از کاهش ۱۰۰ لیتری سهمیه بنزین آزاد افراد، حالا مقدار مجاز سوخت گیری خودرو در پمپ های بنزین به ۳۰ لیتر کاهش یافت. این در حالی است که پیش از این خودروها با کارت های سوخت خود می توانستند در هر بار ۶۰ لیتر بنزین دریافت کنند. روابط عمومی شرکت پخش فرآورده های نفتی به بازار می گوید که این طرح برای مدیریت توزیع در شهرهای شمالی از این هفته اجرایی شده است. البته مسئولین این شرکت هیچ توضیحی درباره اینکه اجرای این طرح تا کی قرار است ادامه پیدا کند، اعلام نمی کنند.

اما دیگر نکته قابل تامل این تصمیم جدید شرکت پخش و پالایش شهرهایی انتخاب شده برای اجرای این طرح است. قلی زاده رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت به بازار می گوید: ممکن است استان های شمالی به عنوان مکان پایلوت برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده و به مرور شاهد عملیاتی شدن آن در کل کشور باشیم.

مرتضی بهروزی فر کارشناس انرژی در اینباره به بازار می گوید: به نظر می رسد که دولت در حال آماده کردن مقدمات لازم برای گرانی بنزین است. نگاهی به تصمیمات اخیر دولت در زمینه کاهش ۱۰۰ لیتری سهمیه بنزین افراد نشان می دهد که این گفته ها خیلی هم بیراه نیست.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری