تیراندازی هر روز به ماشین ها از دیروز خطرناک تر است!

عضو هیئت تحریریه روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

این روزها خودروهای جولان حامل کالای قاچاق موسوم به شوتی بیش از هر زمان دیگری در جاده های منتهی به پایتخت ظاهر می شوند. خودروهایی با ارتفاع بالاتر از حد معمول که محدودیتی برای رعایت قانون نمی شناسند و تقریباً از تمام خطوط قرمز رانندگی به راحتی عبور می کنند و به دلیل حمل کالاهای ممنوعه، علاوه بر قوانین رانندگی، سایر قوانین ایالتی را نیز زیر پا می گذارند.

متاسفانه روز گذشته در محور سربیشا – نهبندان یک خودروی تیرانداز با خودروی سرویس مدرسه برخورد کرد که در این حادثه 5 نفر که 2 نفر دانش آموز بودند جان باختند.

اوایل شهریور ماه سال جاری جانشین پلیس آگاهی شهرستان سربیشا از برخورد یک خودروی تیرانداز با یکی از ماموران پلیس آگاهی این شهرستان و مجروح شدن وی خبر داد.

چنین رویدادهایی ضرورت حذف این پدیده شوم را که زندگی اقشار مختلف جامعه حتی کودکان و نوجوانان را تهدید می کند، برجسته می کند.

برخورد با تیراندازی به خودروها از حاشیه ترافیک و همچنین قاچاق کالا، پلیس و نهادهای انتظامی که به نظر می رسد در این بخش نقش آفرینی می کنند، از پلیس راهنمایی و رانندگی گرفته تا پلیس پیشگیری و امنیت اقتصادی را هدف قرار می دهد.

البته در مقطعی برخی از مسئولان پلیس، بخش‌های دیگری از این نهاد را متولی برخورد با خودروهای بدون بار معرفی کردند تا اینکه رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز فرجا توضیحات کاملی در خصوص نحوه برخورد و مدیریت ارائه کرد. وسایل نقلیه تخلیه شده

سرهنگ جلال امینی در این خصوص گفت: نیروی انتظامی تخصصی در زمینه مبارزه با چوتی معاف از وظیفه نیست. وی افزود: بر اساس دستورالعمل و ابلاغیه فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای تمامی رده های پلیس مرتبط با موضوع قاچاق به ویژه برخورد با خودروهای تیراندازی وظایفی تعریف شده است که به تمامی این نیروها اطلاع رسانی شده است. “

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز الفرجه گفت: اطلاعات الفرجه، پلیس پیشگیری، مرزبانی و پلیس اطلاعات در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نقش آفرینی می کنند و همه این نیروها در این عملیات حضور دارند. توقیف خودروهای مسروقه و دستگیری صاحبان آنها.» رانندگان نشان می دهند که «همه نیروهای پلیس درگیر هستند».

به گفته مسئولان نیروی انتظامی وقتی یک خودروی تیراندازی می تواند ده ها میلیون تومان به ازای هر بار درآمد کسب کند، پس باید انتظار داشت که هر روز شاهد افزایش تعداد خودروهای تیرانداز باشیم.

در سال های اخیر خودروهای تیراندازی به سرعت افزایش یافته و هر روز بر تعداد آنها افزوده می شود و خطرناک ترین انواع خودروهای تیراندازی نیز قاچاقچیان سوخت هستند.

البته چندی پیش پلیس اعلام کرد که در صورت تخلف، خودروهای شوتی جریمه می شوند و برای اولین بار دستور اصلاح خودرو را صادر می کنند و در صورت تکرار، خودروی آنها برای همیشه توقیف می شود. مجازاتی که البته شواهد نشان می دهد برای رانندگان بی احتیاطی که به سمت خودروها شلیک می کنند و شعارشان «یا به خانه می رویم یا سرد می شویم» است. این است که به نظر کافی نیست و بسیار دلسرد کننده است!

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/246963/%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D9%87%D8%B1-%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%AE%D8%B7%D8%B1%D9%86%D8%A7%DA%A9-%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%DB%8C%D8%B1%D9%88%D8%B2

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری