تکنولوژی Zinc Air جایگزین باتری های لیتیومی می شود؟

فناوری های جدید وارد حوزه باتری شده اند یا در آینده نزدیک شاهد نوآوری های جدیدی در این بخش خواهیم بود. بسیاری از شرکت ها به دنبال راهی برای جایگزینی لیتیوم در تولید باتری یا استفاده از مواد کارآمدتر با هزینه کمتر هستند. فناوری هوای روی یکی از چیزهای جدیدی است که در زمینه باتری باید دید.

Zinc Air یک فناوری باتری پیشرفته است که برای ذخیره و انتقال انرژی الکتریکی استفاده می شود. در باتری های هوای روی، انرژی الکتریکی از تبدیل واکنش شیمیایی بین اکسیژن هوا و فلز روی به دست می آید.

یکی از ویژگی های منحصر به فرد باتری های زینک هوا ذخیره انرژی بالای آنها است. به دلیل این ویژگی، این باتری ها می توانند بیشتر از باتری های معمولی دوام بیاورند. علاوه بر این، باتری‌های هوای روی سبک وزن هستند و از منابع معدنی تجدیدپذیر مانند روی استفاده می‌کنند که آنها را به گزینه‌ای پایدارتر از باتری‌های معمولی تبدیل می‌کند.

از دیگر مزایای باتری های روی هوا می توان به شارژ سریع تر، عملکرد بهتر در دماهای مختلف و ظرفیت خروجی بالاتر اشاره کرد. با این حال، محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال باتری های زینک هوا قابلیت ذخیره سازی برق برای مدت طولانی را ندارند و پس از مصرف باید تعویض شوند.

به طور کلی، فن آوری هوا روی به عنوان یک جایگزین با پتانسیل بالا برای باتری های معمولی در برخی موارد استفاده می شود. همچنین برای استفاده گسترده در صنعت نیاز به تحقیق و توسعه بیشتری دارد.

محققان باتری در دانشگاه Edith Cowan استرالیا به مزایای باتری‌های روی-هوا نسبت به باتری‌های لیتیوم یونی در کاربردهای خودروهای الکتریکی پی برده‌اند.

باتری های روی، که گفته می شود قدیمی ترین سیستم های ذخیره انرژی هستند، از آند روی (الکترود منفی) با کاتدی متشکل از هوا (الکترود مثبت) استفاده می کنند.

مطالعه جداگانه‌ای که در Science Direct منتشر شده است، اشاره می‌کند که توان خروجی محدود یک اشکال عمده باتری‌های روی است و عملکرد و زمان چرخه آنها به رطوبت و دما بستگی دارد.

دانشمندان دانشگاه استرالیا با استفاده از ترکیبی از مواد جدید مانند کربن، آهن و کبالت ارزان‌تر، باتری را برای رفع نقص‌های ذاتی آن دوباره طراحی کردند. این مطالعه بیان کرد که باتری های روی-هوا می توانند کم هزینه و سازگار با محیط زیست باشند. در حالی که ایمن است و چگالی انرژی بالایی دارد.

محمد رضوان، سرپرست این پروژه گفت: «به دلیل فراوانی روی در کشورهایی مانند استرالیا و وجود هوا در همه جا، این نوع باتری به یک راه حل ذخیره انرژی بادوام و قابل اعتماد تبدیل می شود.

او همچنین اضافه کرد که این باتری ها می توانند کم هزینه، سازگار با محیط زیست، ایمن و (از لحاظ نظری) چگالی انرژی بالا باشند.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/245940/%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-zinc-air-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%84%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%88%D9%85%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری