توقف قیمت در بازار خودرو

در جدول زیر میانگین قیمت خودروهای پر تیراژ مدل ۱۴۰۱ در بازار قابل ملاحظه است.
خودرو قیمت بازار (مدل ۱۴۰۱)
کوییک اتوماتیک ۳۱۷ میلیون تومان
کوییک دنده‌ای ۲۱۳ میلیون تومان
پراید ۱۱۱ (مدل ۹۹) ۲۰۴ میلیون تومان
پراید ۱۳۱ (مدل ۹۹) ۱۸۲ میلیون تومان
تیبا صندوق‌دار ۲۰۰ میلیون تومان
تیبا هاچ‌بک EX ۲۰۸ میلیون تومان
ساینا دنده‌ای ۲۱۲ میلیون تومان
رانا پلاس ۳۰۰ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۲ ۳۰۳ میلیون تومان
۲۰۶ تیپ ۵ (مدل ۹۹) ۳۵۵ میلیون تومان
سمند LX، EF۷ (مدل ۱۴۰۰) ۳۳۲ میلیون تومان
سمند LX ساده ۳۰۷ میلیون تومان
تارا اتوماتیک ۵۹۳ میلیون تومان
پژو پارس LX ۳۷۸ میلیون تومان
دنا معمولی ۴۰۷ میلیون تومان
سورن پلاس ۳۵۰ میلیون تومانمنبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64438004/%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88

وی ادامه داد: البته تقاضای کاذب در بازار آزاد نداریم و این تقاضا در بخش خرید کارخانه‌ای وجود داریم؛ دیدیم که برای حدود ۷۷ هزار دستگاه خودرو که در دوم قرعه کشی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه شد، بیش از ۶ میلیون نفر ثبت نام کردند. همه این افراد متقاضی خرید خودرو نیستند بلکه با توجه به فاصله صد در صدی قیمت کارخانه و بازار آزاد، تقاضای کاذب در این بخش افزایش یافته است.


موتمنی با اشاره به وضعیت عرضه خودرو، گفت: متأسفانه طی ۳ سال گذشته محدودیت عرضه ناشی از کاهش تولید و ممنوعیت واردات داشته‌ایم؛ وضعیت عرضه به گونه‌ای است که حتی پاسخگوی تقاضای کم هم نیست چه برسد به تقاضایی که در بازار خودروی ایران وجود دارد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: در حال حاضر اصلی‌ترین و مهم‌ترین مشکل بازار خودروی ایران، محدودیت عرضه است که هم موجب ایجاد فاصله قیمتی صد در صدی بین قیمت کارخانه و بازار شده و هم تقاضا را بی جواب گذاشته است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: در حال حاضر همه طرف‌ها در بازار خودرو چه فروشنده و چه خریدار منتظر تعیین تکلیف واردات هستند از این رو حتی نوسانات نرخ دلار هم روی قیمت‌های خودرو تأثیری نگذاشته است.

به گزارش منیبان؛ سعید موتمنی در مورد وضعیت بازار خودرو، اظهار کرد: نزدیک ۲ ماه است که بازار خودرو آرام بوده و ثبات قیمتی داشته است و میزان تقاضا به قدری کاهش یافته که حتی تقاضای کاذب نیز در این بازار از بین رفته است.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری