تحویل خودرو به این افراد بدون قرعه کشی

۱۵۰.۱۷۵.۴۰۰


۱- تارا اتوماتیک (مشارکت در تولید)

۴- دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک (مشارکت در تولید)

همچنین سایپا چهار محصول بدون قرعه‌کشی خود را در این سامانه عرضه می‌کند:

۲۴۳.۳۱۹.۸۰۰


کدام خودروها بدون قرعه‌کشی عرضه می‌شوند؟ اکنون در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو، محصولات تعدادی خودروسازان برای فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو درج شده است. 

۴- کوییک با با گیربکس معمولی (پیش فروش و مشارکت در تولید)

مدیران نیز محصول را بدون قرعه‌کشی به فروش می‌رساند:

این بدین معناست که بطور مثال فردی که قصد خرید کوییک R (که اخیرا از چرخه قرعه‌کشی خارج شده است)، به‌جای بازار آزاد از خود شرکت‌ خودروساز خرید خود را بدون آنکه محدودیت پلاک انتظامی فعال، عدم خرید ۴۸ ماهه از دو خودروساز بزرگ و… مانع شود، انجام دهد.

۳- دنا پلاس توربوشارژ (مشارکت در تولید)

رانا پلاس

۲۱۴.۸۹۸.۳۰۰


رانا پلاس با موتور TU5P سقف شیشه ای با گیربکس معمولی

نام خودرو

۲- کوییک (پیش فروش و مشارکت در تولید)

۲۲۸.۴۱۰.۲۰۰


۱- ساینا (پیش فروش و مشارکت در تولید)

تا کنون فقط حذف شروط ثبت‌نام خودرو برای محصولات سایپا به صورت رسمی اعلام شده است. به گفته سخنگوی وزارت صمت، حذف شروط برای طرح‌های فروش خودروسازان دیگر، «به تدریج» رخ می‌دهد.

قیمت محصولات در قرعه کشی ایران خودرو

۱۵۸.۱۲۰.۸۰۰


۲۱۱.۳۸۰.۵۰۰


سمند ال ایکس

۱۶۰.۵۴۷.۷۰۰


سورن پلاس

۲۰۸.۹۵۷.۹۰۰


۳۹۸.۲۲۹.۵۰۰


در همان زمان سایپا نیز اعلام کرد در فروش بدون قرعه‌کشی ایران خودرو ، دو شرط اصلی در طرح‌هایی که همراه با قرعه‌کشی اجرا می‌شوند، حذف شده است.  در واقع در این طرح فروش بدون قرعه‌کشی دو شرط مهم وجود نداشت:  ۱- محدودیت عدم خرید طی ۴۸ ماه گذشته: در طرح‌های همراه با قرعه‌کشی خودروسازان، حداقل فاصله مجاز از آخرین خرید (ثبت‌نام یا تحویل خودرو) ۴۸ ماه است. اما در فروش بدون قرعه‌کشی این محدودیت حذف شده است.  ۲- محدودیت پلاک فعال انتظامی: همچنین در دیگر طرح‌های خودروسازان، ثبت‌نام برای متقاضیان دارای پلاک انتظامی فعال (نصب روی خودروهای سواری با کاربری شخصی) ممنوع است. در طرح فروش بدون قرعه‌کشی خودرو، این شرط هم وجود ندارد.

گروه صنعتی ایران خودرو لیست جدیدترین قیمت‌های محصولات خود ویژه مرداد ماه ۱۴۰۱ را منتشر کرد.
۳۱۸.۶۰۸.۰۰

۳۴۵.۸۵۵.۴۰۰


آن گروه از کارشناسانی که به سیستم توزیع بر اساس نیاز بازار تاکید دارند، قرعه کشی ماشین را نوعی «لاتاری» دانسته و به همین دلیل نیز با این شیوه مخالفت می‌کنند.


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn64733010/%D8%AA%D8%AD%D9%88%DB%8C%D9%84-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D9%87-%D8%A7%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D9%81%D8%B1%D8%A7%D8%AF-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D9%82%D8%B1%D8%B9%D9%87-%DA%A9%D8%B4%DB%8C-%26%23124%3B-%D8%AE%D8%A8%D8%B1%DB%8C

۳- کوییک R با گیربکس معمولی و رینگ آلومینیومی (پیش فروش و مشارکت در تولید)

دنا پلاس توربوشارژ

۲- ایکس ۵۵ پرو اکسلنت (فروش فوق‌العاده)

سمند ال ایکس EF7 

۱۶۹.۱۶۲.۹۰۰


سمند ال ایکس EF7 بنزینی

۲۱۵.۸۲۸.۸۰۰


پژو پارس TU5

۱۷۶.۷۱۰.۲۰۰


پژو پارس ELX با موتور TU5

پژو پارس ELX با موتور XU7P

حالا سخنگوی وزارت صمت اعلام کرده است که این دو شرط به تدریج از همه طرح‌های فروش بدون قرعه‌کشی خودرو حذف می‌شود. آنگونه که  گزارش شده امید قالیباف در ویدئویی که از خود منتشر کرده، توضیح داده است: پس از سه سال، مقرر شده است برای طرح‌ فروش خودروهایی که از شمول قرعه‌کشی خارج شده (و خودروهایی که به‌تدریج خارج می‌شوند)، محدودیت‌هایی که پیش از این اعمال می‌شدند، کنار گذاشته شود.

۱- ایکس ۵۵ پرو اکسلنت اسپورت (فروش فوق‌العاده)

پژو 207i دستی سقف شیشه‌ای

۲۳۶.۳۴۴.۵۰۰


پژو 207i اتوماتیک سقف قرمز (MC) با موتور TU5P

۱۷۶.۵۱۵.۶۰۰


پژو ۲۰۶ تیپ ۳ هاچ بک سقف شیشه‌ای

۱۸۱.۳۶۱.۵۰۰


پژو جی ال ایکس دوگانه سوز

۱۵۰.۳۷۵.۱۰۰


پژو 206 معمولی

دنا

۲۰۶.۴۸۶.۰۰۰


دنا پلاس

پژو پارس سال سفارشی با موتور XU7P

۱۸۵.۰۰۲.۹۰۰


پژو پارس سال دوگانه سوز

پژو 207i دستی

۲۰۹.۱۵۴.۲۰۰


پژو 207i دستی فرمان برقی

۳- تیگو ۸ پرو پرمیوم (فروش فوری)

 قرعه‌کشی ایران خودرو خودرو برای خرید خودرو سابقه زیادی دارد و مسوولان صنعتی کشور برای پاسخگویی به تقاضای موجود در بازار اقدام به قرعه‌کشی کرده‌اند. قرعه کشی  ایران خودرو زمانی آغاز شد که واردات خودرو در کشور ممنوع شد و خودرو سازان قادر به پاسخگویی نیاز های مردم نبودند. قرعه کشی ایران خودرو برای اولین بار در سال 61 انجام شد. قرعه کشی ایران خودرو در سال 99 شرایط متفاوت تری از قرعه کشی های  گذشته داشت. قرعه کشی ایران خودرو امروزه متقاضیان زیادی دارد و در هر دوره داوطلبان زیادی در آن شرکت و  خواهان دریافت خودرو با این طرح هستند.​

در طرح‌های بدون قرعه‌کشی، ثبت‌نام از متقاضیان تا زمان اتمام ظرفیت فروش ادامه دارد و به همه افرادی که ثبت‌نام کرده باشند، خودروی مورد نظر تعلق می‌گیرد.

حذف تدریجی شروط از طرح‌های بدون قرعه‌کشی ایران خودرو

نظر مثبت و منفی قرعه کشی ایران خودرو

وی با بیان اینکه این اقدام به زودی اجرا خواهد شد، گفت: مزیت این تصمیم جدید این است که به‌جای آنکه حجم عمده تقاضا به سمت بازار باشد و منجر به افزایش قیمت شود، به سمت خرید از شرکت خودروساز حرکت می‌کند و نیازش تامین می‌شود؛ این موضوع باعث خواهد شد قیمت‌ها در بازار آزاد بیش‌تر کاهش پیدا کنند.

۲۲۸.۴۱۰.۲۰۰


قیمت (تومان)


دنا پلاس توربوشارژ دستی با گیربکس ۶ سرعته و فرمان برقی

۳۶۰.۵۹۶.۴۰۰


دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک

از محصولات ایران خودرو نام این چهار خودرو دیده می‌شود:

وزارت صمت بر حذف قرعه‌کشی برای فروش خودرو تاکید دارد. سکاندار این وزارتخانه نیز چندی پیش بار دیگر از این موضوع سخن گفت اما تاریخ دقیقی را برای آن اعلام نکرد و گفت که حذف قرعه‌کشی بسته به شرایط و تدریجی خواهد بود.  پس از آنکه در اواخر تیر دومین مرحله ثبت‌نام در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو برگزار شد، وزارت صمت اعلام کرد همه افرادی که محصولات سایپا را انتخاب کرده‌اند، به غیر از دو محصول برنده محسوب می‌شوند. در واقع قرعه‌کشی برای دیگر محصولات سایپا حذف شد. 

۲- تارا دستی (مشارکت در تولید)

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری