برای گرفتن معاینه فنی خودرو چه مراحلی را باید طی کنیم ؟

در این مرحله، برای هم‌راستایی چرخ خودرو، میزان انحراف جانبی خودرو در هر 1000 متر اندازه گیری می‌شود. این انحراف نباید بیش از 7 متر باشد..

مرحله چهارم: آزمون ترمز گیری

در این مرحله، سلامت چراغ‌ها از نظر میزان نوردهی، زاویه نوردهی و شدت آن مورد بررسی قرار می‌گیرد. از طرف دیگر، جهت چراغ های جلو برای نور بالا و پایین و میزان مسافتی که با نور چراغ روشن می شود نیز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

پس از آماده سازی مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو، باید به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید. با ورود به مرکز معاینه فنی با دوربین مخصوص پلاک خودرو خوانده شده و اطلاعات ثبت می‌شود. بعد از ثبت اطلاعات، خودرو پذیرش می‌شود و حالا دیگر مراحل معاینه فنی آغاز می‌شود.

مرحله سوم: آزمون کمک فنرها

مرحله پنجم: تنظیم چرخ‌ها با فرمان

 

 
منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65608155/%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%AF%D8%B1%D9%81%D8%AA%D9%86-%D9%85%D8%B9%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%87-%D9%81%D9%86%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%DA%86%D9%87-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%AD%D9%84%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%B7%DB%8C

 

مرحله دوم: آزمون آلایندگی خودرو

برای معاینه فنی چه مراحلی انجام می شود؟

بررسی ترمزها، میزان ترمزگیری خودرو در حداکثر شتاب را نشان می‌دهد. علاوه بر بررسی سیستم ترمز، در این مرحله عملکرد ترمز دستی نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

۶ راه موثر برای جلوگیری از سرقت خودرو

آخرین مرحله آزمون سامانه تعلیق خودرو است که برای بررسی عملکرد خودرو آن را تحت فشار قرار می‌دهند. به عبارتی، تمام اتصالات و قطعات سیستم تعلیق را بررسی می‌کنند که محکم باشد.

در مرحله دوم با استفاده از دستگاه خاصی که برای این کار وجود دارد، مقدار آلایندگی گازهای خروجی اگزوز خودرو بررسی می‌شود که از حد مجاز بیشتر نباشد.

مرحله ششم: آزمون سلامت چراغ‌های خودرو

مرحله هفتم: آزمون سامانه تعلیق خودرو

شرایط اخذ گواهی معاینه فنی

زمانی که ماشین خود را برای معاینه فنی به مراکز مربوطه می برید، حتما باید مدارکی که مورد نیاز است را با خود به همراه داشته باشید. مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل موارد زیر هستند:

  1. ۱- فرم تشخیص عیب های ظاهری خودرو؛
  2. ۲- سند یا اصل کارت خودرو

در این مرحله، به آزمایش کمک فنرها با استفاده از دستگاه مخصوص می‌پردازند و نتیجه آن را به صورت عددی و گرافیکی ثبت می‌کنند.

پلیس راهنمایی و رانندگی در مورد الزام به دریافت معاینه فنی برای خودروها، اعلام کرده که تمام خودروهای سواری داخلی و خارجی که سن آنها از ۴ سال بیشتر باشد باید نسبت به دریافت معاینه فنی اقدام کنند و در صورت نداشتن این گواهی مشمول جریمه‌های سنگین خواهند شد.

مرحله اول: بازرسی چشمی

  • در اولین مرحله معاینه فنی خودرو، ابتدا بازرسی چشمی خودرو صورت می گیرد. در این بازرسی مواردی چون شیشه‌ها، برف‌پاک‌کن‌ها، آینه‌ها، بوق، کمربند ایمنی، بدنه، لاستیک ها و … بررسی می‌شوند.

روند تکمیل معاینه فنی در مراکز نیز به شرح زیر است:

  • ارائه مدارک مورد نیاز برای معاینه فنی خودرو؛
  • ثبت اطلاعات در سیستم مرکزی؛
  • دریافت بارکد؛
  • پرداخت هزینه معاینه فنی

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری