برای افزایش قیمت از تولیدکنندگان تایر قرض بگیرید

به گزارش خبرنگار دنیای خودرو، قیمت گذاری اجباری لاستیک در کشور سالهاست که به موریانه این صنعت تبدیل شده و پایه های این صنعت را از درون ویران می کند. از یک طرف شرکت های تایرسازی ادعا می کنند که سودآور نیستند و از طرف دیگر دولت ها مجبور نیستند قیمت هایشان را افزایش دهند یا آزاد کنند. همین چالش قدیمی باعث شده است که شرکت‌های تایرسازی هر زمان که با مشکلات صرفه‌جویی ارزی، افزایش هزینه‌های جاری و غیره مواجه می‌شوند، فروش خود را با شدت بیشتری تعطیل کنند.

سبدهای ویژه برای فروشندگان خاص!

اکنون اتفاقی که در بازار لاستیک کشور افتاد این است که تایرسازان به مدت یک ماه از فروش سبدهای فروش ماهیانه خود به نمایندگان منصرف شدند، البته با قیمت های مصوب دولت برای آنها و از قضا اجناس را بسیار در اختیار آنها قرار می دهند. گران تر از قیمت های مصوب برای جبران زیان آنها و کسب سود بیشتر از آنها.

سبدهای ویژه ای که برخی تولیدکنندگان به دور از چشم نهادهای نظارتی توزیع می کنند و قیمت فروش آن به همان لاستیک نورششمی چند ده درصد بیشتر از قیمت مصوب دولت است!

این در حالی است که این لاستیک ها در بازار داخلی توزیع نمی شوند و باید در کشورهای همسایه یافت شوند. خریدارانی که به جای ریال به دلار پرداخت می کنند که سود بیشتری نسبت به مصرف کنندگان داخلی برای این افراد به همراه دارد.

با این تفاصیل با توجه به اینکه برخی از تولیدکنندگان تایر از طریق دفاتر فروش خود بیش از قیمت مصوب شده اند و از سوی دیگر فروش رسمی با قیمت مصوب به سایر نمایندگان را برای مدت یک ماه متوقف کرده اند، اما به نظر می رسد اگر دولت در مقابل این روش مقاومت می کند، ما به نتیجه ای نخواهیم رسید و در نهایت دولت مجبور به افزایش قیمت ها خواهد شد.

– تولیدکنندگان تایر اعلام سبدهای فروش شهریور ماه را که قرار بود از 25 آگوست آغاز شود به مدت یک ماه تعلیق کردند. بازار با کمبود کالا مواجه شده است به طوری که برخی از تولیدکنندگان سبدهای 250 رینگی خود را در سه ماه گذشته به 110 حلقه رسانده اند یا یکی دیگر از تایرسازان به دلیل کمبود مواد اولیه با دو ماه تاخیر در تحویل سبدهای فروخته شده در ماه های گذشته اقدام کرده است.

این سبد تا پایان ماه به دست بازیگران “برجسته” می رسد

البته مدیرعامل یکی از گروه های تایرسازی در گفت و گو با روزنامه دنیای خودرو از اعلام سبد فروش این گروه صنعتی تا پایان ماه جاری خبر داد و علت تاخیر در اعلام این گروه صنعتی را علت آن اعلام کرد. سبد به دلیل تعمیرات کارخانه و کمبود مواد اولیه تعطیل است.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/245965/%DA%AF%D8%B1%D9%88%DA%A9%D8%B4%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%85%D8%AC%D9%88%D8%B2-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری