ادامه عرضه خودرو در بورس کالا

در پایان معاملات نمادهای وسالت (بانک رسالت)، ارزش مسکن (صندوق سرمایه گذاریاملاک ومستغلات ارزش مسکن) و بتک (کارخانجات کابل سازی‌ تک‌) بیشترین صف فروش را داشتند.

مجموع ارزش صف‌های خرید با کاهش 56 درصدی به 100 میلیارد تومان رسید و مجموع ارزش صف‌های فروش 60 درصد افزایش یافت و 329 میلیارد تومان بود.

به گزارش صدای بورس ، بازار سرمایه پس از دو هفته که روند صعودی داشت، در هفته گذشته روند متعادلی به خود گرفت، اما امروز شاخص کل با افت همراه شد و همین مساله نیز سبب شد تا روند خروج پول حقیقی از بازار سرمایه دور تندتری به خود بگیرد.

* افت یکپارچه شاخص های بورس

در پایان معاملات نمادهای فجام (شرکت جام دارو)، پرداخت (شرکت به پرداخت ملت) و حتوکا (شرکت حمل و نقل توکا) بیشترین صف خرید را داشتند.

شاخص کل هموزن نیز با ریزش 3 هزار و 504 واحدی در سطح 397 هزار و 961 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی 88 صدم درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس، 133 واحد پائین آمد و در سطح 18 هزار و 345 واحد قرار گرفت.

* رشد ارزش معاملات خرد بازار سهام

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: درباره اثر رشد قیمت دلار بر بورس میان تحلیلگران اختلاف نظر وجود دارد، با این حال می‌توان در گزارش‌های مالی آبان ماه آثار و نتایج رشد قیمت دلار را در وضعیت مالی شرکت‌ها دید. البته پخش شدن صحبت‌های مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره قطعی احتمالی گاز صنایع در صورت عدم کاهش مصرف گاز خانگی و تجاری نیز در زمینه افزایش ریسک تاثیر زیادی داشته است.

امروز ارزش کل معاملات بازار سهام به رقم 14 هزار و 20 میلیارد تومان کاهش یافت. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه پنج هزار و 861 میلیارد تومان بود که 41 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 16 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 587 میلیارد تومان رسید. سهم معاملات خرد از کل معاملات بازار سرمایه 25 درصد بوده است.

علاوه بر این روندهای درونی، عوامل بیرونی نیز در بازار علامت منفی به بازار می‌دهند. رشد ریسک‌های سیاسی و بین المللی، نوسان قیمت ارز، عوامل بیرونی هستند که علامت منفی به بازار سهام می ‌دهند. البته عرضه خودروهای پرتقاضا در بورس کالا در هفته جاری می‌تواند یک رقیب جدی برای بازار سرمایه باشد.

علی مومنی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: تعدیل قیمت‌ها پس از دو هفته صعود، پیش بینی می‌شد. افزایش ریسک‌های سیاسی یکی از مهمترین دلایل چنین پیش بینی بوده است. وضعیت بورس نشانگر بسیاری از پارامترهای اقتصادی کشور است و وظیفه سازمان بورس، رشد شاخص نیست، بلکه حفظ و صیانت از حقوق سهامداران وظیفه اساسی و خطیر سازمان بورس است.

در پایان معاملات امروز، 31 درصد نمادها با رشد قیمت و 69 درصد سهم‌ها با افت قیمت روبرو شدند. در جریان معاملات روز، شنبه 48 نماد صف خرید داشتند و 60 نماد با صف فروش مواجه بودند.

* رشد ارزش صف‌های فروش بورس

در پایان معاملات روز شنبه، شاخص کل بورس نسبت به روز کاری قبل 20 هزار و 419 واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 393 هزار و 155 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 1.44 درصد بوده است.

* تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه

مومنی افزود: برای رشد بازار سرمایه باید بسترسازی لازم صورت پذیرد. نخستین بستر، بازگشت اعتماد به بازار است. اکنون رفتار فعلی دولت، در موضوعاتی همچون بسته حمایتی از بورس، کاهش 80 درصدی مالیات بر فروش سهام، بیمه سهام می‌تواند در کوتاه مدت منجر به افزایش اعتماد به بورس شود.

این خودروها که با اختلاف زیاد قیمتی از بازار عرضه می‌شوند، سبب افزایش تقاضا برای ورود افراد به بورس کالا شده است. افراد برای خرید خودرو در بورس کالا باید بخشی یا تمام قیمت پایه را در حساب وکالتی خود داشته باشند. همین مساله سبب خروج پول حقیقی از بورس شده است.

همسو با خروج پول حقیقی، روند تغییرات ارزش معاملات خرد به سمت کاهش تمایل پیدا کرده است. بنابراین هم‌نشینی خروج پول و رکود معاملاتی دو نشانه و سیگنال منفی هستند که می‌توانند در معاملات روزهای آینده بورس موجب نزول بازار شوند.

بیشترین خروج پول حقیقی به سهام شپنا (شرکت پالایش نفت اصفهان)، شتران (شرکت پالایش نفت تهران) و حکشتی (شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی) اختصاص داشت و نمادهای کالا (بورس کالا)، پرداخت (به پرداخت ملت) و حتوکا (حمل و نقل توکا) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

منبع: خبرگزاری فارس


منبع: https://www.ghatreh.com/news/nn65704137/%D8%A7%D8%AF%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B9%D8%B1%D8%B6%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%88%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%A7%D9%84%D8%A7

در مجموع معاملات شنبه، ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای هشتمین روز متوالی منفی شد و 791 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که بیشترین رقم در سه هفته اخیر است.

* تاثیر مثبت و منفی افزایش قیمت ارز بر بازار سرمایه

وی ادامه داد: التهابات سیاسی و اعتراضات خیابانی به رشد نااطمینانی در بازارها منجر می‌شود. سرمایه نیز که از نااطمینانی و ریسک‌های غیرقابل پیش بینی گریزان است تصمیم به خروج از بازار می‌ گیرد. از سوی دیگر، یکی از بروزهای رشد ریسک‌های اقتصاد ایران در بازار ارز است. رشد قیمت دلار معلول افزایش ریسک‌ها است؛ اما می ‌تواند آثار مثبتی بر بازار سهام داشته باشد.

توسط ساندرو موناری

ساندرو موناری